Inlägg från: Anonym (Linda) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Linda)

    Viktig info kring graviditet

    Mitt bästa tips är att ta vara på tiden på BB . Ligg kvar så länge du får . Av den enkla anledningen att du har all hjälp du kan behöva omkring dig och det är mycket enklare att få igång amning när utbildad personal kan hjälpa till . 
    Är tyvärr rätt många som berättat att amningen varit katastrof när dom haft bråttom hem från BB och inte haft någon att fråga om hjälp. Det händer jättemycket med kroppen och hormoner dag 2-3 efter förlossningen som dels kickar igång mjölken ordentligt och som dessutom kan orsaka babyblues vilket båda två kan vara oerhört skrämmande och har man då åkt hem kan det vara en jobbig upplevelse man inte har en aning om hur man ska hantera det eller vad man ska tänka på. 
    Själv satt jag med mjölkstockning och stortjöt av babyblues på tredje dagen på BB och var otroligt tacksam för att kunna ringa i klockan och få hjälp. 

Svar på tråden Viktig info kring graviditet