Inlägg från: Anonym (Orolig mamma) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Orolig mamma)

    Pappan super

    Behöver råd och tips!

    Mitt ex och pappan till mina barn har missbruksproblem och dricker varje helg, förekommer även på veckodagar ibland. 


    Har två barn 18 och 13 år med honom. 18 åringen har bott enbart hos mig i många år pga hans missbruk. Hon har helt enkelt inte velat bo hos pappan. Min 13-åring har det gått i perioder om hon vill vara hos honom eller ej. Nu på senaste tiden har hon valt att vara där trots att han är full hemma med henne på helger. Jag är helt emot det och försöker få henne att vara hos mig. Hos mig delar hon just nu rum med sin yngre syster. Och jag förstår att hon vill ha och behöver sitt eget space. Men det går inte att lösa hos mig just nu. Hon får vara ifred så fort hon vill och behöver i deras rum. Anledningen till att hon är hos pappan trots att han dricker är för att hon har eget rum och kan stänga in sig säger hon. Det gör så himla ont i hjärtat att veta att hon stänger in sig i sitt rum hela kvällarna medan han sitter och super utanför. Vi pratar ofta i telefon dom kvällarna och jag erbjuder att hämta flera ggr men nej. Helst av allt vill jag bara förbjuda att hon är där när han dricker (gjorde det då hon var yngre) men det känns så hemskt att gå emot hennes vilja.

    upplever henne annars som glad, går bra i skolan och håller på med aktiviter och kompisar som vanliga tonåringa. 

    vad ska jag som förälder göra? Tvinga henne bo hos mig när han dricker eller låta hon bestämma vad som känns bäst för henne? Det varierar som det är nu, bor hos mig och hos honom. Nu tex under julen har vi kommit överens om att hon sover hos mig då jag vet att han kommer dricka. Oroar ihjäl mig som det är nu. Vill inte att hon ska vara i den där miljön. Därför vi separerade. 

  • Svar på tråden Pappan super
  • Anonym (Orolig mamma)

    Om ni läser mitt inlägg igen så skrev jag att det går inte att lösa med eget rum just nu. Tror ni inte att jag redan hade löst det problemet om det hade funkat? Seriöst alltså Skrikandes

    Jag tvingar inte henne till att vara hos sin pappa och stänga in sig där. Det är något hon själv vill. Hon får vara ifred hur mycket hon vill här på sitt rum om hon önskar. Det är inte det som är problemet utan jag bad om tips och råd för hur jag ska hantera hurvida hon ska få vara där eller inte. Kanske få råd från någon som varit i samma situation. 


    Tack till er som delat med er med tankar och idéer. Hjärta

  • Anonym (Orolig mamma)

    Jag har försökt att få mitt ex att sluta dricka i flera år. Jag kan inte göra mer för honom nu då han inte är villig att ta emot hjälp från andra. Enligt honom har han inget problem. 


    Jag vet att jag blandar ord. Blir irriterad när jag skriver om honom och allt han förstör. Han har ett missbruk helt klart. Men han tar inte emot hjälp som han blivit erbjuden hos psykolog. Utan han menar på att dom har fel inte han. 

  • Anonym (Orolig mamma)

    Hon pratar mycket med mig plus att hon har en bra kommunikation med skolsyster som hon tyr sig till. Skolsystern har varit med om samma i sin uppväxt och det tycker dottern är skönt. Men någon form av samtalsgrupp ska jag försöka kolla upp. Tack för tips! 

  • Anonym (Orolig mamma)

    Nu föredrar inte hon att bo hos pappan jämt utan det är ibland. Oftast bor hon här hos oss. Det är jag som inte vill att hon ska vara där dom ggr han dricker. Och det är det som jag efterfrågar tips och råd om. Hur jag ska ställa mig till det. Jag tror kanske inte att tvinga henne till att vara här dom gångerna inte gör saken bättre. 


    Finns ingen anledning för dig att vara så himla otrevlig i din ton. Snälla sluta bara med det. Har du inga tips och råd att komma med så har jag ett gott råd till dig att ge - var bara tyst! 


    Om jag skriver att jag inte har möjlighet att trolla fram ett till rum så är det väl antagligen det? Varför hakar du upp dig på det så fruktansvärt? Nej jag bor inte i en etta. Men du har ingen aning om hur hur många rum eller hur många som bor här. Alla kan inte bara köpa nytt hela tiden. Verkligheten ser inte ut så.

  • Anonym (Orolig mamma)

    Då ber jag dig läsa igen. Hon är inte myndig. Hon är 13 år. 

  • Anonym (Orolig mamma)

    Å herregud då får du läsa igen. Haha! Du har så fel. Läs gärna igenom trådar innan du svarar och är spydig i dina svar. Helt seriöst alltså, haha. 

  • Anonym (Orolig mamma)

    Vi bor 5 personer i ett mindre hus med en vattenskada i källaren som drar ut otroligt på tiden. Därav är vi kort om rum och två måste dela. Men jag ångrar att jag tog upp det för det blev en väldig het potatis och det är inte det som jag efterfrågar råd om. Utan huruvida jag ska ställa mig till att hon vill vara hos sin pappa då han dricker. Tvinga bort eller inte?
    Nu är det ju inte så att hon åker dit när han är full utan detta sker när hon redan är där och då är det ggr som hon inte vill att jag hämtar henne. Då säger hon att jag stänger in mig på rummet bara. Jag vill hämta hem henne hit men känns inte helt rätt att gå emot hennes vilja. 


    Vi bor 8 minuter bort med bil från varandra. 

  • Anonym (Orolig mamma)
    Anonym (Mamma till 2) skrev 2023-12-20 18:55:24 följande:
    Några förslag till hur ni kan få 13-åringen att vilja vara hos er.
    Låna/hyr en husvagn, ställ på tomten, 18-åringen får eget.
    Ni vuxna eller vad jag förmodar är ett yngre syskon sover i kök/vardagsrum.

    Jag vet att renoveringar ställer till det men det är ändå ditt ansvar attestera till att dina barn trivs och mår bra.

    Du missförstå mig tror jag. Hon vantrivs inte här som det är nu. Hon får vara ifred hur mycket hon vill när hon önskar. Och hon är här mer än hos sin pappa. Det är fortfarande inte det jag efterfrågar tips och idéer om. Hur vi ska bo här hemma. Är jag så otydlig? Skäms 


    Jag önskar råd om hur jag ska hantera att hon även vill vara hos sin far då han dricker. Jag vill nej men hon vill vara kvar där dom ggr han dricker. Jag vet att det är mitt ansvar att se till så hon mår bra, såklart vet jag det. Det är just därför det blir så svårt att tvinga henne ifrån sin pappa när han dricker. 

  • Anonym (Orolig mamma)
    Anonym (Jessica) skrev 2023-12-20 18:56:03 följande:

    Orosanmäl honom. Du kan göra det anonymt på nätet. 


    Det har jag gjort och han tar inte emot hjälp då han själv inte anser att han har problem. 
  • Anonym (Orolig mamma)
    Anonym (Mamma till 2) skrev 2023-12-20 19:14:25 följande:
    Det är just det Fem personer i ett litet hus, hon upplever att det är lugnare eller att hon får mer utrymme/frihet hos farsan.
    Hon kan också känna ett ansvar för sin far.

    Så om jag förstår dig rätt så är ditt råd att jag ska köpa ett större hus? Det kvarstår ju ändå att vi är 5 pers och mer liv och rörelse. Har inte råd med ett slott där alla kan få en varsin flygel Flört Hon kommer väl trots större hus ändå känna ansvar över sin far och fortfarande vara där? 


    Jag tänker att jag är inte ensam om detta, allt för många föräldrar dricker sig fulla på helger med barn hemma. Hur har ni upplevt eller upplever det som är i samma situation. Ska man tvinga en 13-åring till att inte träffa sin pappa sånna ggr? 

Svar på tråden Pappan super