Inlägg från: Anonym (S) |Visa alla inlägg
  • Anonym (S)

    Hjälp! Vi är oense!

    Klart ni blir trötta. Antingen får ju en av er vara föräldraledig eller så placerar ni barnet på förskola. Eller vill ni gå in i väggen istället och bli sjukskriven. Är inte värt det. Jag kraschade in i väggen i Maj 2022 och är inte hellt återställd än. 

    Det kommer gå jättebra med förskola. Jag placerade mitt mellanbarn på förskola trots att hon bara var 14 månader och lillebror var 1 månad. Kändes som att andra skulle döma mig för det. Men jag kände att jag måste få vila lite och hinna göra sysslor hemma så hon går 20 timmar/veckan. Dessutom trivs hon bra där och det har gått jättebra. 

    Av det du skriver så behöver ert barn förskola. Det är mycket bättre än 2 föräldrar som är påväg in i väggen, ni kommer nog börja tjafsa mer och mer och tillslut kanske ni separerar, är olycklig och gått in i väggen. Det är inget ert barn behöver. 

Svar på tråden Hjälp! Vi är oense!