Bred nackspalt + ljusa tarmar på UL
Hej. Min dotter som nu är 15 år hade som du sa ljusa tarmar på ul.
vi upptäckte med henne först o främst att hon hade ett komplext hjärtfel. Självklart blev det fler ul. O läkaren tyckte då även att tarmarna var ljusa. Hjärta och tarmar kan tyda på kromosomfel. Så jag fick göra ett fostervattenpro, (v18)
det visade sig normalt.
varför tarmarna visade sig ljusa just på henne, kunde man konstatera vid senare i grav, att det var stopp i tunntarmen. Flera stopp. Det såg ut ungefär som en lång korvradda med stopp. När hon var 1 dag op dom bort halva hennes tunntarm. Och hon fick som 2 stomier på magen. Sen följde en hel del jobb med det. (plus även hjärtat som op) men nu håller vi oss t tarmarna. Dom op ihop Tarmarna igen vid 3,5 mån ålder. O efter det fungerade hennes mage (om möjligt sämre) men som vanligt med bajs i blöjan.
jag har inte Hört om någonannan som haft just det felet. Men tarmar brukar man kunna fixa på barnen. vår Huvuddiagnos var hjärtat.
Men hon har ett ganska stort ärr över magen o är lite laktoskänslig. Men det funkar som vanligt numera 😊 fråga gärna om du undrar nåt