Inlägg från: Anonym (Tvillingmorsan) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Tvillingmorsan)

    Svårt med andra föräldern

    Jag undrar också, hur blev det barn? Om du aldrig har tyckt om den andre föräldern menar jag.

    Jag gissar att barnet inte var planerat, men i alla fall.

    Det är en annan sak om man får barn med någon som först senare visar sig vara en idiot, eller som förändras drastiskt. Du får försöka hantera dina känslor på samma sätt som dessa föräldrar hanterar sina känslor. Att göra det bästa av situationen.

    Nu är det som det är. På något sätt fick ni barn ihop. Du måste inte tycka om den andra föräldern, du måste bara vara samarbetsvillig samt hålla dig neutral inför barnet. 


     

  • Anonym (Tvillingmorsan)
    fornminne skrev 2024-03-25 19:51:01 följande:
    Det är inte _så_ ovanligt att få barn med någon som man aldrig har haft några djupare känslor för. Det kan handla om misstag, tillfällig relation, t om övergrepp. Samt att man inte vill göra abort eller upptäcker graviditeten för sent.
    Jag vet det. Men det är stor skillnad på att få barn med någon man aldrig har älskat, och att få barn med någon man aldrig ens har tyckt om. Hur gick det sistnämnda till frågar man sig.

    Övergrepp kan förstås vara en förklaring. Eller ett dumt misstag på fyllan som resulterade i graviditet.

    Vad som än har hänt, har TS och denne man ett barn ihop. Hon måste lära sig hantera det. Kanske kan det vara bra för henne att prata med någon professionell för att reda ut alla tankar och känslor. Samt hitta ett förhållningssätt som fungerar.
Svar på tråden Svårt med andra föräldern