Inlägg från: Sandra.91. |Visa alla inlägg
  • Sandra.91.

    BF april 2024

    Grattis till er alla som plussat o styrkekram till er som fortsätta kämpa❤️. 
    Häromdagen plussade jag, vilken chock då jag käkar p-piller. så mycket blandade känslor. Dock varit väldigt svaga plus så väntat att de inte går vägen. Men samtidigt har jag ganska mycket symtom, illamåend, kräkning började i morse. Ömma bröst sen en vecka tillbaka. Sover oroligt, trött hela tiden o molande värk längst ner i magen. Har två barn sen tidigare. 
    BF den 2/4-24

  • Sandra.91.
    2/4 Sol093, 2a barnet
    2/4 Sandra.91. 3e barnet
    4/4 Lilja3389, 2a barnet 
    4/4 Shatterme, 1a barnet

    5/4 Sally101, 1a barnet
    5/4 JenniferO, 4e barnet
    6/4 Rödluvan93, 1a barnet
    8/4 BeeHappy, 2a barnet 
    9/4 Sparks728, 3e barnet
    9/4 Hejvärldenhej, 1a barnet
    10/4 SeptemberB, 2a barnet
    10/4 KiMi1114 , 3e barnet
    11/4 Sarakarolina, 2a barnet
    11/4 Carabelliskusp 3e barnet
    13/4 Rosen3, 1a barnet (3 tidigare missfall)
    15/4 Hallonbaten, 1a barnet

  • Sandra.91.
    Sally101 skrev 2023-07-28 08:15:33 följande:

    Sedan när det gått lite längre tid så kan vi ju ordna en facebookgrupp? :) 


    en jätte fin idé, mycket lättare på fb. Kan man inte göra en fb-sida nu å ha den helt stängd så ingen anan de som är med i sidan ser?. Så behöver man ju inte heta BF april 2024 utan nåt helt annat. 


    vi hade en grupp när jag väntade sonen ? hemmagjord glass? hette den. De va ju aldrig någon som misstänkte den🤣🥰. 

  • Sandra.91.
    Shatterme skrev 2023-08-03 14:17:34 följande:

    Hej allihopa! 


    Jag vågar mig på att skriva här, även om det känns läskigt. 

    I slutet av maj fick jag ett tidigt missfall (runt vecka 6). Det var min första graviditet och tog såklart hårt på både mig och min partner. Jag fick igång min ägglossning runt 14 dagar senare och plussade (till min stora chock) vid ca BIM-2. Och jag som inte skulle testa först minst en vecka efter BIM? 🙈

    Hann bli överlycklig i typ 5 sekunder innan oron trängde på. Jag är redan en väldigt oroligt lagd person från början så detta är minst sagt tufft.

    Mina första symtom var molande värk i ryggslut och sidorna, dessa kvarstår och pendlare lite. Känner även hur det liksom drar och spänner lite överallt. Känner mig stel och obekväm. Utöver det är brösten svällda och ömma och min mage löper amok. 

    Går idag in i vecka 6 och ska på VUL nästa onsdag för att säkerställa graviditeten i livmodern. Fick åka in till KK förra veckan för att jag var lite orolig för min värk och de vill utesluta utomkveds, även om de tvivlar på att det skulle vara fallet. Fick ta hcg-prover vid två tillfällen som visade okej stegring. Försöker hålla mig lugn och tänka positivt, men svårt. Får göra mitt bästa!


    2/4 Sol093, 2a barnet
    4/4 Lilja3389, 2a barnet
    4/4 Shatterme, 1a barnet
    5/4 Sally101, 1a barnet
    5/4 JenniferO, 4e barnet
    6/4 Rödluvan93, 1a barnet
    8/4 BeeHappy, 2a barnet 
    9/4 Sparks728, 3e barnet
    9/4 Hejvärldenhej, 1a barnet
    10/4 SeptemberB, 2a barnet
    10/4 KiMi1114 , 3e barnet
    11/4 Sarakarolina, 2a barnet
    11/4 Carabelliskusp 3e barnet
    13/4 Rosen3, 1a barnet (3 tidigare missfall)
    15/4 Hallonbaten, 1a barnet


    Grattis o nu håller vi tummarna för allt ska gå bra🥰. Funderar också över att boka in ett tidigt vul, vet dock in te vart man ska höra av sej, vad man ska säga?. 


    vi är ju ganska nära i BF, vad har du för symtom?. försöker också hålla lugnet, det går som de går o inget vi kan göra nåt åt❤️

  • Sandra.91.
    Carabellis kusp skrev 2023-08-04 11:39:40 följande:
    Jag tänkte boka NIPT för då blir det ju ett ganska tidigt ultraljud. Hur tänker ni andra kring fosterdiagnostik?
    Är de samma som kub?. Vi gjorde kub med båda barnen o ska göra de nu med tänker jag. Men dottern va bra siffror, sonen lite sämre så gorde då NIPT, men trodde bara de va blodprovet?🙈. Ursäkta min okunnighet, trots barnen innan😅. 
  • Sandra.91.
    Carabellis kusp skrev 2023-08-04 13:46:21 följande:

    Nej, det är inte samma sak. NIPT har mycket högre precision. KUB identifierar bara 92% av kromosomavvikelserna och ger alltså falsk låg risk till 8%. Och otroligt många får också falskt hög risk, minns inte siffran för det. Det har dock hänt mig; fick 1:2 för alla trisomier på en helt frisk dotter 2016.

    Blodprovet till KUB är två enkla parametrar som bidrar till riskbedömningen. 


    Till NIPT är det en mycket mer avancerad analys; man extraherar barnets DNA ur moderns blod. Det är därför man kan se mer saker på NIPT och med högre precision


     


    oki är det både blodprover o ultraljud då?. Hur tidigt kan man göra de?. 

  • Sandra.91.
    Sally101 skrev 2023-08-04 15:20:01 följande:
    Haha jo men det skulle vi väl kunna Glad blir så mycket lättare att svara personer och att frågor inte försvinner bland alla svar i tråden Glad

    Jag öppnar en idag, hmm "Påskpynt DIY"? Så sätter jag som fråga vad man heter här, för att kunna accepteras in i gruppen Glad

     


    Tack ja de är mycket att ta in😅🙈❤️. 


    ja men de låter kanon👍🏼. Skriv sen när de är färdigt så man kan söka.😊

  • Sandra.91.
    Carabellis kusp skrev 2023-08-04 15:22:45 följande:
    Man gör ultraljud innan så att man inte betalar 6000kr för nåt som är ett missfall 
    Ja men de är ju klart!. Hade jag ju kunnat Räkna ut🤦?♀️. men tack för all info😊
  • Sandra.91.
    Sally101 skrev 2023-08-04 15:48:17 följande:
    BeeHappy skrev 2023-08-04 15:42:21 följande:

    Håller med! Kul med en fb-grupp Skrattande


    Den finns nu! Kolla instruktioner i mitt startinlägg Glad
    Kanon, men jag hittar inte gruppen😔 
Svar på tråden BF april 2024