• Anonym (Undrar)

    Är jag transofobisk?

    Jag har en fråga som kanske är märklig, men hur vet man om man är transfobisk?

    Jag tycker att alla ska få älska den de vill, ligga med vem de vill och se ut hur de vill. Jag stöttar dragqueens, gays, queer osv och tycker det är härligt och befriande. Jag älskar verkligen folk som gör sin grej om man säger så - go for it! Jag tycker absolut inte det är äckligt med homosexuella par eller transpar, tvärtom tycker att det är fint att de hittat varandra! Jag tycker det är fint att barnböcker visar inkludering och kunde inte bry mig mindre om debatten om att dragqueens läser böcker för barn på biblioteket osv. 

    Jag ser mig inte som homofobisk eller transfobisk med andra ord.

    En sak jag dock har otroligt svårt för och som jag fått höra är transfobisk av en vän, är män som tävlar i kvinnors kategorier i sport och spöar skiten ur andra kvinnor. När jag nämnde detta för en vän och sa "biologiska kvinnor" så så hon att jag var transfobisk som uttryckte mig så. Jag tycker att alla ska få vara precis som de vill, men jag tycker det är orättvist när man använder sina rättigheter på någon annans bekostnad (typ som att ta förstapriset och äran från någon annan som inte har samma förutsättningar, typ född kvinna och har annorlunda muskelmassa). Jag retar mig på att man inte kan enas om att det faktiskt bara finns två kön utan ska hålla på att jiddra om att det finns ett tredje kön också. Rent biologiskt finns det inte det, så varför förneka? Däremot är kön som social konstruktion något HELT annat, och det tycker jag att man kan hålla flytande och att alla ska få bära vilka kläder de vill exempelvis, ha peruk eller vad man nu känner för.

    Men min huvudsakliga fråga är: är det transofobisk att inte hålla med om att det finns mer än två kön?

  • Svar på tråden Är jag transofobisk?
  • Anonym (Undrar)
    AnnaSthlm skrev 2023-06-25 09:00:22 följande:

    Det mer intressanta i sammanhanget är varför du är mer rädd för att eventuellt framstå som transofobisk än att eventuellt vara transofobisk.
    Är du rädd för att vara bortstött? Exkluderad? En "dålig människa"?
    Det finns folk till allt och du kommer aldrig att kunna göra alla nöjda. 
    Det är bara deras åsikt. 


    Jag tycker att det är intressant hur jag fick det kastat efter mig som är så sjukt öppen gällande allt som har med HBTQ+ och hur folk ska leva. Kändes lite som att bli kallas rasist för att man säger till en utländsk person som gör något oacceptabelt ungefär. Alltså att ribban är så låg för att kunna kalla folk för nedvärderande ord ex transfobisk, rasist osv.

    Jag är medveten om att man inte kommer kunna göra alla nöjda och det är okej, men jag vill höra vad folk som inte känner mig tycker om "dilemmat" jag stött på av ren nyfikenhet.
  • Anonym (Undrar)
    Citronella skrev 2023-06-25 03:00:51 följande:

    Du kan ju börja med att lära dig skillnaden mellan sexuell läggning och könsidentitet. Trans har absolut och ingenting att göra med älska vem man vill att göra, det handlar lika lite om sex och kärlek som din könsidentitet. 


    I övrigt tycker jag inte att du är transfobisk. 


    Jag försökte få med i TS just det - att kön som social konstruktion är något helt annat. Och det är där jag anser att hur man identifierar sig landar. Men rent biologiskt är du inte kvinna/man som trans. Du är en kvinna/man som lever efter det motsatta könets normer - vilket är helt okej! 

    Ok, skönt att höra
  • Anonym (Undrar)
    Anonym (+++) skrev 2023-06-25 07:13:27 följande:

    Din fråga TS är väl olika delar: nej du är inte transfobisk. 

    Sen tar du upp detta med hur det funkar inom idrotten och det här är ju ett stort problem som många i idrottsvärlden jobbar med och försöker hitta bra lösningar på. Jag tänker att det inte riktigt hänger ihop med den generella frågan om transfobi.

    Men apropå idrott då: 
    Tex Caster Semenya som inte fått lov att delta i vissa lopp för att hon har en medfödd hög dos av manligt hormon, men hon ÄR kvinna! Hon är född kvinna, är inte trans, har inte opererat sig - ändå får inte ens hon (och personer som henne) tävla i vissa lopp. Ett tag hade hon instruktionen att för att få delta så skulle hon ta preparat som minskade hennes hormonhalt. Hon testade det och blev då sämre på sin sport! Hon kände att det var helt åt helvete att behöva begränsas på det viset. 

    Så ja - en ursvår fråga i en business där allt handlar om prestation, vad kroppen förmår och att alla vill vara bäst och vinna de där medaljerna och prispengarna. Jag läste någonstans att någon föreslagit att man tex i OS och andra stora tävlingar skulle ha tre kategorier i löpningen: herrklass, damklass och en tredje klass för de som är som Caster Semenya. Men det skulle bli knasigt eftersom de inte är så många, och så skulle de enbart få tävla mot varann? (för "bra" för att delta i damklassen men "för dåliga" (kanske?) för att ha chans att vinna i herrklassen? 


    Ja, och det är precis detta som blir problematiskt inom sport när den vanliga världen och folk i allmänhet inte kan definiera vad som är en kvinna för man inte vill trampa någon på tårna... Ex Caster Dementa - hon är biologiskt kvinna. Punkt. Då ska hon få tävla i damklassen. Att hålla på att mäta hennes hormonnivåer och börja hålla på, det är fel. Hon är född biologisk kvinna, då ska hon få tävla i damklassen. Sen att någon biologisk född man skulle ha fötts med mindre testosteron än henne - jaha? Det spelar ingen roll. Alla är olika och han är född biologisk man. Då tävlar han i herrklassen.

    Men jag känner att det blir så märkligt när alla ska inkluderas överallt, då uppkommer såna här diskussioner som bara gör allt krångligt. Så varför gör vi det så komplicerat när vi VET faktum - transkvinnor är födda som män, och kan rent biologiskt aldrig bli kvinnor. Däremot kan de få klä sig hur de vill, älska vem de vill, leva hur de vill och kalla sig vad de vill - men de ÄR inte kvinnor?
  • Anonym (Undrar)
    Anonym (Undrar) skrev 2023-06-25 09:44:16 följande:
    Ja, och det är precis detta som blir problematiskt inom sport när den vanliga världen och folk i allmänhet inte kan definiera vad som är en kvinna för man inte vill trampa någon på tårna... Ex Caster Dementa - hon är biologiskt kvinna. Punkt. Då ska hon få tävla i damklassen. Att hålla på att mäta hennes hormonnivåer och börja hålla på, det är fel. Hon är född biologisk kvinna, då ska hon få tävla i damklassen. Sen att någon biologisk född man skulle ha fötts med mindre testosteron än henne - jaha? Det spelar ingen roll. Alla är olika och han är född biologisk man. Då tävlar han i herrklassen.

    Men jag känner att det blir så märkligt när alla ska inkluderas överallt, då uppkommer såna här diskussioner som bara gör allt krångligt. Så varför gör vi det så komplicerat när vi VET faktum - transkvinnor är födda som män, och kan rent biologiskt aldrig bli kvinnor. Däremot kan de få klä sig hur de vill, älska vem de vill, leva hur de vill och kalla sig vad de vill - men de ÄR inte kvinnor?
    Caster Semenya ska det stå såklart, autocorrect...
  • Anonym (självklart)

    Damsport kommer att bli förstört om transkvinnor utan vidare tillåts tävla med biologiska kvinnor bara för att dom identifierar sig som kvinnor. 

    Världsrekordet på 100m lopp för kvinnor är 10.6 sekunder vilket var världsrekordet för män i början av 1900-talet. Utan att känna till det exakta antalet skulle jag gissa på att det varje år finns ett par tusen män som har sprungit snabbare på 100 m än den snabbaste kvinnan. Om bara en av dessa identifierar sig som kvinna blir det meningslöst för biologiska kvinnor att alls försöka vinna topplacering i denna sport.

    På vissa områden måste man sätta gränser för likställandet av biologiska kvinnor och olika former av transkvinnor. Sporten är ett exempel, kriminalvården ett annat. Borde egentligen vara självklart, men vi lever i en tid där identitetpolitisk aktivism ofta övertrumfar självklarheter.

  • Anonym (kvinna?)

    Jag tycker att hela transfrågan är superintressant. Det var någon som sa att könet har gått från att vara en materiell till en idéfråga, och för mig blir det förskjutningen märklig. Jag har inga problem med att säga att jag ÄR kvinna (född flicka, lever i en biologiskt kvinnlig kropp), men däremot skulle jag aldrig säga att jag "identifierar mig" som kvinna, och jag känner mig inte heller hemma i begreppet cis. För mig är mitt kön som min hårfärg, där jag inte "identifierar mig" som brunhårig, och inte heller skulle genomgå någon kris om jag istället hade varit blond. För mig är könsidentiteten inte så viktig, och jag tror att det finns många som jag. Om man hade råkat vara född i en manlig kropp istället hade det kanske inte spelat så stor roll?

    Sedan förstår jag att det är annorlunda för många andra och att transpersoner upplever sitt kön på ett annat sätt än jag gör, men jag tycker att glidningen mot att allt ska handla om hur man definierar sig själv är lite olycklig - ta inte för givet att alla går runt och känner sig som ett kön, liksom ...

  • Citronella
    Anonym (Undrar) skrev 2023-06-25 09:32:01 följande:
    Jag försökte få med i TS just det - att kön som social konstruktion är något helt annat. Och det är där jag anser att hur man identifierar sig landar. Men rent biologiskt är du inte kvinna/man som trans. Du är en kvinna/man som lever efter det motsatta könets normer - vilket är helt okej! 

    Ok, skönt att höra
    Varken socialt biologiskt eller socialt konstruerat kön har något med sexuell läggning att göra. 
  • fornminne

    Nej, du är inte transfobisk. Och nej, en kvinna född i en manlig kropp bör inte få tävla med kvinnor eftersom det inte blir fysiskt rättvist. Man måste ta hänsyn till de fysiska förutsättningarna. Juridiskt kön och könsidentitet är en annan sak.

  • linani
    Anonym (kvinna?) skrev 2023-06-25 11:21:31 följande:

    Jag har inga problem med att säga att jag ÄR kvinna (född flicka, lever i en biologiskt kvinnlig kropp),

    För mig är könsidentiteten inte så viktig, och jag tror att det finns många som jag. 


    Könsidentitet blir såklart en mindre stor sak för den som lever i enlighet med sitt biologiska födelsekön, och därmed följer samhällets norm. Problemen och svårigheterna uppstår ju för den som INTE identifierar sig med sitt biologiska kön. 

    Ungefär som att ingen behöver "komma ut" som heterosexuell, medan det ofta är en betydligt svårare process för den som avviker från den normen. 

    Att jämföra könsidentitet med hårfärg känns förminskande. Det ena betydligt ytligare och lätt att förändra, det andra något som går avsevärt djupare ner i vår personlighet. Jag tror inte att du lättvindigt bytt hårfärg om det innebar lika stora fysiska ingrepp som könsbekräftande sjukvård. 
  • Anonym (M)
    Anonym (kvinna?) skrev 2023-06-25 11:21:31 följande:

    Jag tycker att hela transfrågan är superintressant. Det var någon som sa att könet har gått från att vara en materiell till en idéfråga, och för mig blir det förskjutningen märklig. Jag har inga problem med att säga att jag ÄR kvinna (född flicka, lever i en biologiskt kvinnlig kropp), men däremot skulle jag aldrig säga att jag "identifierar mig" som kvinna, och jag känner mig inte heller hemma i begreppet cis. För mig är mitt kön som min hårfärg, där jag inte "identifierar mig" som brunhårig, och inte heller skulle genomgå någon kris om jag istället hade varit blond. För mig är könsidentiteten inte så viktig, och jag tror att det finns många som jag. Om man hade råkat vara född i en manlig kropp istället hade det kanske inte spelat så stor roll?

    Sedan förstår jag att det är annorlunda för många andra och att transpersoner upplever sitt kön på ett annat sätt än jag gör, men jag tycker att glidningen mot att allt ska handla om hur man definierar sig själv är lite olycklig - ta inte för givet att alla går runt och känner sig som ett kön, liksom ...


    Jag är kvinna och hade avskytt att ha en manskropp, men du hade alltså varit OK med det? Tänk dig att du vaknar upp med en manskropp i morgon, du är fortfarande du och har samma liv som nu.  Inga problem?
Svar på tråden Är jag transofobisk?