Inlägg från: Anonym (min) |Visa alla inlägg
  • Anonym (min)

    Förskolebarn gav mig fingret

    OupaOupa skrev 2023-06-07 19:25:33 följande:

    Jag är själv uppvuxen i ungefär samma tidsperiod och det fanns inte på kartan att vi höll på så, de riktigt stökiga ungarna började med det i 6-7-årsåldern. Inte heller har jag stött på detta som lärare (även en tid i förskolan), då började de mest utmanande runt 6 år. Vi har så klart olika erfarenheter vilket jag absolut förstår.

    Det var inte så att jag blev hujedamig-chockad utan mer chockad att dessa små var så uppmärksamhetssökande. Kändes lite trasigt på något sätt. 


    Jag lärde mig fingret redan i den åldern pga flera äldre syskon. Japp, tidigt 80-tal för min del.

    Min son lärde sig de fina orden "Fuck you" av ett par lite äldre killar som bodde grannar. Han fattade inte vad de betydde, men märkte ju på reaktioner han fick att det blev kul att säga. Han är 18 år nu, så, ja detta var i mitten av 00-talet. 

    Jag tycker att din reaktion var bra, men fattar ärligt inte vad du menar med uppmärksamhetssökande och trasigt. 
  • Anonym (min)
    Anonym (Vägghängd) skrev 2023-06-07 20:36:32 följande:

    Barn är störda idag. 


    Barn har väl alltid varit störda, i den äldre generationens ögon. 
  • Anonym (min)
    Anonym skrev 2023-06-07 20:18:53 följande:
    Det förstår jag, hade du ett eget förskolebarn med dig så kan du ju inte göra så.
    Mina sk barn är vuxna så det spelar ingen roll vad jag gör, anmäl mig till soc om du vill liksom.
    Det är inte olagligt att "råka" putta omkull en dagisunge direkt. Tungan ute
    Hellre att vuxna puttar omkull dagisbarn än att dagisbarn visar långfingret. På dem bara, och var den bästa förebilden för den kommande generationen!
Svar på tråden Förskolebarn gav mig fingret