Anonym (Q) skrev 2023-05-16 12:27:19 följande:
Har du funderat på att anställa en doula som kan vara med dig under förlossningen?
När vi fick tvåan så hade vi nyligen flyttat till ett nytt land och hade ett begränsat socialt nätverk. Eller i alla fall inte många som vi kände som kunde släppa allt med så lite förvarning som en förlossning ger. Vi hade förberett med en nannytjänst, men lillebror föddes på en lördag och våra kompisar passade vårt äldre barn under helgen. Jag kände mig också helt ok med att eventuellt behöva föda själv om det hade känts det minsta fel med vårt stora barn.
Tips på att hitta barnvakt är annars att sätta upp en lapp på förskolan. Och även om du inte vill fråga pedagogerna där att sitta barnvakt så kan du fråga om de känner till någon som de kan rekommendera. Ser du en barnflicka eller nanny på lekplatsen så be även där om rekommendationer.
Försök även att göra upp en plan för att utöka ert sociala nätverk efter det att bebisen är född. Öppna förskolan och andra aktiviteter är visserligen till för barnen, men även för dig att knyta kontakter och bygga upp en social trygghet för dig och er lilla familj.
Lycka till med förlossningen!!
Vi bor inte så till att det är många barn på lekplatsen, vi bor lantligt och är ofta själva där.
Saken är att vi HAR besökt den närmsta öppna förskolan regelbundet i säkert ett halvår, men de som vi lärt känna där bor flera mil från oss och har själva fullt upp med sina egna barn. Vi har generellt inte ett dåligt socialt nätverk, men få nära vänner som bor nära oss. De vi umgås med är ofta pensionärer som inte vill ta ansvar för ett intensivt litet barn, eller barnfamiljer som själva precis hinner med. Så vi har inte haft någon naturlig ?vi passar ert barn så passar ni vårt? - sits.
Doula är såklart en tanke, kanske får se om det kan vara något. Har känts så konstigt bara att ta in ännu fler okända på förlossningen men de har ju det som jobb såklart.