Inlägg från: Magical |Visa alla inlägg
  • Magical

    Om man fått underkänt på np?

    Som allt man gör i skolan så är det förstår bra om läraren ge återkoppling. Just NP däremot är mer av ett summativt test som mest ska visa om eleven nått målen så här i slutet på terminen/kursen (du skriver inte om det gäller grundskola eller gymnasium). Då kan det vara så att man får se sina resultat på de olika delarna i provet men man kanske inte pratar så mycket alltid. Om du går i åk 9 och det här är det sista du gör innan gymnasiet så kanske inte läraren lägger så mycket tid på att gå igenom alltsammans.

    Går du i gymnasiet är det kursbetyg, och samma där: NP är något av det sista som sker i kurserna och man ska ha jobbat igenom mot alla kursmål redan, under kursens gång. NP ska mest vara ett "kvitto" på om du kan det som är menat att man ska kunna när man gått igenom nästan hela kursen. 
    Ska du däremot läsa samma ämne nästa år, i nästa kurs, så kanske läraren går igenom lite mer än att bara visa dig resultatet. 

    Syftet med NP är i huvudsak att mäta elevernas kunskap i slutet, så det är inte i första hand tänkt som ett formativt verktyg (dvs att ge feedback återkommande under läsårets gång, som man gör när man gjort andra uppgifter för att det då finns tid kvar att utveckla sina förmågor).

    Om du tycker att din lärare inte varit tydlig, så be denne om att ni går igenom  tillsammans, så kan ni säkert hitta en stund för detta. 

  • Magical
    Limajo skrev 2023-04-29 14:40:17 följande:

    Det var skrivdelen som han fått underkänt på i både svenska och engelska. Han fick C på läs- och hörförståelse i engelska, svenskaläraren har dock inte graderat bedömningen utan bara angett godkänd/icke godkänd.

    Jag ifrågasätter inte att han blivit underkänd, han har svårt för att skriva. Jag tycker bara det är konstigt att lärarna meddelar att en elev underkänts utan minsta lilla kommentar eller återkoppling. Sonen själv förstår ju inte varför och blir ledsen och känner sig värdelös. Men jag får väl maila lärarna och be att de pratar med honom. 


    Det är bara att kontakta läraren och säga just det du skriver nu. Denne kommer säkerligen förklara då. 
Svar på tråden Om man fått underkänt på np?