Inlägg från: Anonym (Mamma) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Mamma)

    Blir så less på att sonen inte gör någonting hemma

    Betalar du bredband?
    Lösning=byt lösenord

    Betalar du hans mobil?
    Lösning=stäng av för utgående samtal

    Tvättar du hans kläder?
    Lösning=Tvätta DIN tvätt

    Äter du middag?
    Lösning=Laga till dig

    Varför hålla på och dalta??
    Han VET SÅ JÄVLA VÄL VAD HAN SKA GÖRA. men han vet att han har tillgång till allt ändå. Han vet att du kommer göra det åt honom.

    Skit alla listor kör ditt race så du mår bra. Han får steppa upp och han kommer inte bli en våt fläck på golvet. 

  • Anonym (Mamma)
    Anonym (H) skrev 2023-04-07 13:33:53 följande:

    Tvätten har han börjat göra när det är nödfall, alltså sina egna kläder. När han stormar in och säger att han inte har några rena tröjor så säger jag lugnt och sansat att han kan boka en tvättid. Jag vill inte att han blir en av de där killarna som tar hem tvätten när de har flyttat hemifrån för det är rätt patetiskt.

    När han väl gör en hushållssyssla så blir han helt slut och måste vila ha ha. Han har ingen aning om hur det är att städa en hel lägenhet som jag gör. 

    Middag lagar han själv eftersom han tränar mycket och äter speciella dieter men diskar göra han aldrig. 


    Bredbandet kan jag tänka mig att använda faktiskt men mobilen är ju en säkerhet om något skulle hända. 


    Mobilen går väl att låsa men bara ringa mamma och 112 går alltid. 

    Om han inte går CSN vem bet hans gymkort? 
Svar på tråden Blir så less på att sonen inte gör någonting hemma