• fornminne

    Blir så less på att sonen inte gör någonting hemma

    Men TS, om du städar och pyntar och fixar allt i morgon, lär du ju sonen att han kommer undan med sitt beteende. Han behöver inte hjälpa till, för du gör det ändå tillslut. Du gnäller lite, sen är det inget mer. Han får inga kännbara konsekvenser. 


    Självklart ska du inte behandla honom som en vuxen partner. Du är förälder och har huvudansvaret. Tonåringar kan vara lata. Men en 18-åring ska kunna hjälpa till mer än din son gör. Curla honom inte. Gör bara det nödvändigaste. Lägg dig på soffan och gör det DU vill. Varför inte? Din son behöver ett wake up-call, han låter van vid att få allt serverat. På just denna punkt måste du nog börja sätta hårt mot hårt.

  • fornminne
    Anonym (H) skrev 2023-04-07 11:43:17 följande:

    Jag tänker inte göra det han skulle göra igår utan fixa undan det värsta och pynta i vardagsrummet. Vi får fira påsk i en stökig lägenhet. Vi får i alla fall inte gäster tack och lov. Då hade jag städat allt.

    Jag har testat allt ni föreslår förutom att hota att slänga ut honom. Det skulle jag aldrig göra. Det här är hans hem där han ska känna sig trygg oavsett bråk om städning.

    Han sov över hos sin kompis där det säkert är städat och pyntat. 


    Jag känner mig så kass som förälder ibland. Jag jobbar mycket för att kunna ge sonen ett bra liv men jag hinner inte med allt härhemma.

    Jag har i alla fall uppfostrat honom bra i övrigt. Han är artig och trevlig mot andra och duktig i skolan. Det jag har kunnat ge honom är intresset för vetenskap och böcker. Han läser massor och har A i flera ämnen. 


    Sedan har han fått massor av kärlek från mig och min familj. Han vet som jag skrev ovan om att han är det viktigaste och finaste jag har.

    Men jag är ingen bullmamma som jag önskar att jag hade varit, en sådan som har ett städat hem, mat i ugnen och kan fixa en riktigt fin påsk. 


    Jag tycker att du ställer för höga krav på dig själv. Hur många hinner vara bullmammor eller ha fläckfria hem nu för tiden? Särskilt inte om barnen knappt lyfter ett finger.

    Tro mig, du är inte ensam.

    Det viktigaste är att barn får kärlek, trygghet och omsorg. Det verkar din son ha fått. Sen måste de även få rimliga krav och gränser. De flesta barn kan börja hjälpa till hemma långt innan de är 18 år. Men som sagt, tonåringar är ofta lata och trotsiga. Det växer bort. Självklart ska du inte kasta ut sonen, men se till att han inte får allt serverat.
Svar på tråden Blir så less på att sonen inte gör någonting hemma