• Meyer

    Passion eller Intimitet?

    Jag som många andra har följt FL av och till i rätt många år och det är några ämnen som ständigt återkommer. Det är personer runt 50 (+/-10 år) som startar trådar med rubriken "Hjälp min fru/ min man vill inte ha sex längre!"  Ofta beskrivs en situation där man på det hela är väldigt socialt, emotionellt och intellektuellt intima. Varandras absolut bästa vänner i livet helt enkelt. Livskamrat som det så fint heter. 

    Men man har helt slutat ha sex. Oftast är det TS som lider mest av det och har försökt alla möjliga vägar för att få igång sexlivet utan resultat.  De råd TS då brukar få varierar om denne är man eller kvinna. En man brukar få rådet att, gå ut med soporna oftare, sluta kalla sin partner för "regeringen" och börja jobba bort gubbmagen. En kvinna får i regel rådet att lämna träbocken och byta ut denne mot en yngre och mer livlig älskare. Sedan varvas svarsinläggen med kommentarer om att "jag skulle aldrig kunna leva utan sex"  eller "djävla egoist! ser du inte vad din partner gjort för dig hela sitt liv!" osv.


    Men ponera att du själv befinner dig i den situationen. Runt 50. Barnen är så vuxna att de klarar sig, men drabbas på barns vis vid förändringar och uppbrott. Du lever i en helt sexlös relation där ert samliv består i att er partner vet exakt hur ni vill ha er frukost, ni löser melodikrysset ihop på lördagsmorgon och kommer iväg på en vinresa tillsammans framåt hösten.


     


    Plötsigt dyker en person upp i era liv och erbjuder er sin passionerade kärlek. Adonis eller Afrodite personifierad. Ett mirakel av erotisk energi och ni lever upp på ett sätt ni inte minns att ni någonsin gjort på tjugo år. 

    Vad gör ni?


     


     

    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Passion eller Intimitet?
  • Meyer
    SecretGuy skrev 2023-03-13 10:29:08 följande:

    Varför inget alternativ att jobba på det?
    Jag försökte fixa i 9 år med obefintligt intresse på sexplanet, när jag sen tröttnade och sa att kompisar kan vi vara ändå så kom han med en plan för fix.
    Jävlar vad överraskad jag är varje dag, jävligt glad jag stod ut och inte bytte för hon kompenserar verkligen de förlorade åren med råge och bäst av allt är att hon gör detta för att hon vill och inte för att jag vill.


    Gratulerar.

    Jag försökte få med det i passagen "Oftast är det TS som lider mest av det och har försökt alla möjliga vägar för att få igång sexlivet utan resultat. " -


    Jag tänker att det representerar den absolut vanligaste situationen. Många som startar trådar som jag beskriver, beskriver också en situation där de verkligen säger att de testat allt. 

  • Meyer
    Anonym (beror på) skrev 2023-03-13 10:41:33 följande:

    Det beror på hur resten av förhållandet ser ut. Om sexbristen verkligen är det enda problemet tror jag inte att jag skulle lämna. Om det däremot finns andra saker i förhållandet som skaver skulle det dock kunna vara värt att ta de risker som finns med att bryta upp.


    Jag försökte beskriva en situation där inget annat skaver för jag får uppfattningen att så ofta är fallet i alla olika livsberättelser som blir till trådar här.

    Men samtidigt. Om det nu är så som du säger så får ju allt annat så oerhörda konsekvenser. Det räcker att man upplever att partnern låter äckligt när denne äter så blir det tillräckligt för skilsmässa - om nu även ett torrt sexliv också ligger där i potten. 


    Jag tänker ibland på på hon som skilde sig för att mannen efter 20 års äktenskap köpte fel lösgodis en fredag. Det kanske är en skröna men det ligger något tankeväckande i det.  Har partnern så dålig koll vad man gillar och inte gillar att denne lyckas pricka in alla "äckliga" lösgodisar, så är det ett ganska tydligt tecken på att partnern varken känner en särskilt väl eller är särskilt intresserad och att det slår igenom på alla plan i relationen. Inte minst sexuellt. 

  • Meyer
    Anonym (Nyfiken) skrev 2023-03-13 12:21:30 följande:

    Berätta mer om planen och vad ni gjorde!!


    Tror många är i liknande situationer och behöver tips!


    Jag blir också nyfiken...
  • Meyer
    Aviga skrev 2023-03-13 18:09:16 följande:
    Tror du har rätt här.

    Om lusten försvinner hos en av parterna så ligger troligen orsaken i relationen & kommunikationen.

    Så "rätt svar" i min frågeställning är ju i regel "Lär er att prata om det" . Det brukar ju vara det de mest sansade svaren går ut på i alla "jag-får-för-lite-sex"-trådar. Men samtidigt slås jag av att det alternativet har nog alla prövat, och prövat igen. Alla försök till kommunikation tolkas som avtändande tjat hos motparten. - Eller så har man pratat om det och kommit fram till att det är partnern med lägre lust som fått sin vilja igenom. Vilket ofta är helt rationellt eftersom det allmänt ses som ett större angrepp att tvingas till sex om man inte vill än att tvingas till sexlöshet även om man hade önskat något annat. 


    Så jag tänker att alternativet "prata om det" är något som redan testats och visat sig inte fungera. 

  • Meyer
    Eurydike skrev 2023-03-15 09:59:05 följande: ..... Så ibland hjälper det inte hur mycket man pratar, för man kan ändå inte mötas.
    Ja precis så. All kommunikation som man har för att bota ett torftigt sexliv kan ju också leda till att man helt enkelt kommer fram till att man inte är sexuellt kompatibla. Man har helt skilda tändningsmönster och det som är hett för den ena är en turn-off för den andra. Som att den ena vill ha lång och långsam uppvärmning utan penetration och den andra vill helst rusa mot orgasm så fort som möjligt.

    Att stanna i relationen för vänskapen, melodikrysset och de gemensamma vännerna och intressena och ha sex med någon annan i hemlighet är ett val jag har full sympati för. Jag har själv gjort det. Men att ha en långvarig relation med mycket passion och kärlek var något jag helt enkelt inte kunde motivera för mig själv. Det är ju bara en tidsfråga innan ett sådant arrangemang upptäcks.
  • Meyer
    Anonym (Rost) skrev 2023-03-21 19:26:18 följande:

    Hur går det Ts?


    Tja. 

    Nu försökte jag hålla en allmän diskussion om två lite extrema och fiktiva case. Baserat på alla 100-tals olika trådar i ämnet "lustdiskrepans" jag läst de senaste 10+ åren.

    Ämnet intresserar mig eftersom jag genom hela vårat 20+ åriga äktenskap varit den med mest lust i förhållandet. Och jag tamigfan testat allt. Jag har läst på, tagit hand om markservicen, kommunicerat om det utan att tjata,  Lyssnat. Varit taktil. Vårdat mitt utseende. Skapat erotiska miljöer hemma, you name it.

    Det visar sig att problemet inte ligger så mycket hos mig utan i det faktum att hon säkert sedan vi gifte oss gått med ett kroniskt medicinskt tillstånd som hela tiden skapar små infektioner i kroppen. Som att ständigt gå och vara lite febrig och förkyld. Hon har fått diagnosen "utbränd" fyra-fem gånger eftersom det dels går att skylla allt på patientens livsstil och dels är tillräckligt luddigt för att det ska vara rimligt. En cancerdiagnos hade varit svårare att ge eftersom det då krävs andra "bevis". Men läkarna var inne på både MS och LS ett tag. Och när jag är småförkyld är jag inte heller så sexuellt initiativtagande. Min fru har varit det i 20 år.

    Nu får hon medicin som hjälper henne men jag är rädd att det inte hjälper vår relation. Efter alla år av avvisande har jag slutat se henne som erotisk varelse. Jag tänder helt enkelt inte på henne. Varje situation som skulle kunna hetta till lite har min hjärnas synapser kopplat till ett misslyckande och min lust stendör. Men vi är varandras absolut bästa vänner. Vi har kul ihop och har fortfarande spännande diskussioner. Vi är kärleks Vi har byggt upp ett rikt socialt liv av gemensamma vänner baserat på gemensamma intressen och jag skulle verkligen sakna allt sådant vid en separation. 

    Och nej. Det innebär inte att man förlorar allt bara för att man separerar. Men jag får ändå bilden av att kasta upp allt i luften för att se vad jag lyckas fånga på vägen ner. 

    Men likt det fiktiva caset i min grundfråga, så träffade jag någon annan ett par gånger. Jag kunde helt enkelt stå emot. Men jag avböjde en situation som skulle innebära en långvarig sexuell relation utanför äktenskapet. Och nej ett menage-a-troi är helt uteslutet som lösning. 

    Så jag stannar.

    Jag har helt enkelt kunnat hitta formuleringen som jag kan använda till mina barn eller mina föräldrar som motivering. Jag kan inte säga att " Jag och mamma älskar inte varandra längre" för det är inte sant.

    Men det är ett val jag aktivt gör varje vecka. Jag frågar mig ständigt "är det tillräckligt bra för att stanna".

    Och svaret har hittills alltid varit "ja" på den frågan.

    Tillräckligt.
Svar på tråden Passion eller Intimitet?