• Mathilda88

    IVF

    Hej! Jag har inte börjat på IVF än men är erbjuden då sambons sperma är i väldigt liten mängd och än färre som enligt utredningen kan penetrera ägget. Jag har dock en enorm ångest inför att genomgå en IVF, främst rädd för smärtan då jag är väldigt känslig när det kommer till livmodern. Spyr de två första dagarna av mensvärken utan smärtstillande, svimmade nästan vid in-/utsättning av spiral samt spolning av äggledarna bla pga katetern samt jätteont i 4-5 dagar efteråt. Sen är där inga fel på mig, så känns så frustrerande att det är mig man ska korrigera, spruta en massa, operera på etc! Efterfrågat råd om optimering av sambons spermaproduktion, men får bara nej något sånt har vi inte. 
    Hur upplevde du äggplockningen och tiden efteråt med smärta och svullnad? Fick du smärtstillande med hem efteråt? Fick ni något eller några ägg befruktade? Hur fungerade återföringen? Smärtstillande eller var du redan återställd? Läste att det kan ta 14 dagar att läka..

  • Mathilda88
    Eri8 skrev 2023-02-05 09:04:55 följande:

    Hej!
    ja det kan ja förstå att du är rädd för😌 ja var faktiskt med väldigt rädd just när de skulle in där å riva runt 🙈 att det skulle göra jätte ont , men vid äggplock fick jag både lugnande och smärtstillande och jag kan säga att ja kände i stort sett ingenting mer än ett svagt litet stick sen va de typ klart ☺️ de fick ut 10 ägg, 6 st av dom blev befruktade och de satte in en femdagars nu förra tisdagen så det blir en vecka nu på tisdag ☺️ fick inget smärtstillande vid insättningen men det kändes faktiskt ingenting alls🙂 ja tror du kanske skulle det ett försök? De är väldigt duktiga och verkligen lyssnar på dig och att allt ska bli så bra för dig som möjligt 🙂 ja var livrädd för smärtan då jag själv satt och kollade youtube såklart dagarna innan äggplock, det skulle jag inte gjort för Det gjorde ju inte alls så ont på mig, sen kan man ju inte säga hur de skulle kännas för dig men tror absolut du skulle klara av det☺️ å ja va mer borta av lugnande och smärtstillande 😂så jag fattade typ inte så mycket där inne 🙈

    meb ändå konstigt de inte kan erbjuda de du frågat om? De borde väl också finnas som alternativ? 


    Så skönt att höra 🙏🙏 Hur var det efter att du kommit hem efter äggplock? Fick du ngt smärtstillande med hem? Var går du någonstans? Åh så spännande nu då! 💖 Har de resterande fem klarat sig till frysen? 💞 
    Hade ingen aning att sånt fanns på Youtube 😅, jag hoppar nog den sökningen? 

    Ja jag blev också förvåna, först att inga förändringar föreslogs alls, sen att nekas när jag efterfrågade. nu när man googlar så dyker ju flera saker upp som man kan prova iallafall. 
  • Mathilda88
    MeIMyself skrev 2023-02-08 14:32:00 följande:
    Hej,

    vi hade insättning i måndags med 5 dagars blastocyst :) 
    nu ruvar jag, är helt galen dagarna går inte :( 
    Hur har det gått för dig? 
    Mathilda88 skrev 2023-02-02 00:34:53 följande:

    Hej! Jag har inte börjat på IVF än men är erbjuden då sambons sperma är i väldigt liten mängd och än färre som enligt utredningen kan penetrera ägget. Jag har dock en enorm ångest inför att genomgå en IVF, främst rädd för smärtan då jag är väldigt känslig när det kommer till livmodern. Spyr de två första dagarna av mensvärken utan smärtstillande, svimmade nästan vid in-/utsättning av spiral samt spolning av äggledarna bla pga katetern samt jätteont i 4-5 dagar efteråt. Sen är där inga fel på mig, så känns så frustrerande att det är mig man ska korrigera, spruta en massa, operera på etc! Efterfrågat råd om optimering av sambons spermaproduktion, men får bara nej något sånt har vi inte. 
    Hur upplevde du äggplockningen och tiden efteråt med smärta och svullnad? Fick du smärtstillande med hem efteråt? Fick ni något eller några ägg befruktade? Hur fungerade återföringen? Smärtstillande eller var du redan återställd? Läste att det kan ta 14 dagar att läka..


    Hej,

    det har faktiskt gått ganska smidigt för mig också :) 
    Jag var livrädd av alla skräck senarion jag läst här.. men det är ju ofta folk som skriver om dåliga erfarenheter oftast :) 
    Så spännande! Hur många ägg fick ni ut och hur många befruktades? 🥰
    Så skönt att höra! Jag har inte läst några skräckscenarion än, skräcken är rent baserad på mina erfarenheter sen tidigare av andra situationer relaterat till livmodern? Och rädsla att inte bli trodd. 
  • Mathilda88
    Skruk skrev 2023-02-08 14:40:30 följande:
    Hej Mathilda! Jag är också extremt känslig i/kring livmodern. Kunde inte sätta in spiral i vaket tillstånd. Undersökningar vi gjort i samband med fertilitetsutredning (HyFoSy och hysteroskopi) har varit fruktansvärda och jag har fått ligga kvar på post op efteråt pga halv medvetslös, illamående etc. Men äggplock (med lugnande etc) har gått bättre. Inte utan smärta, men inte den där "illamåendesmärtan". Återföringarna har knappt känts något alls. Håller tummarna för att det är samma för dig, ifall du ska göra IVF.
    Wow, du din stackare har det än värre än mig 😱🙈. Det känns otroligt betryggande att höra att det trots allt kan bli så pass bra trots de grundläggande omständigheterna. Kändes det som att de tog dig på allvar med hur du reagerat på tidigare behandlingar? Hur löste dom/ni det med smärtstillande efter äggplocket efter ni kommit hem?
     Jag fascineras över att flera sagt att återföringen knappt känts, jag har svårt att få ihop hur en sårig och svullen vagina i kombination med en kateter som jag annars reagerar starkt på även vid en hel vagina - knappt kan komma kännas 😅. Det går absolut inte ihop i min skalle 🤪. Hoppas det kan komma stämma för egen del, men vågar inte lita på det! 
  • Mathilda88
    MeIMyself skrev 2023-02-10 08:42:33 följande:

    Vi fick ut 15 ägg, 8 blev befruktade Skäms
    Men bara 2 blev blastocyster och jag fick tillbaka en i måndags, nu har jag ångest inför testdagen som är 18/2.
    Ena är i frysen Glad 
    Det är jag som har endometrios så vet att det kan vara svårt för ägget att fästa. 
    Jag har aldrig blivit gravid innan. 
    Jag har alltid så besvärliga blödningar under mensen :( 
    Men detta var ingenting järmfört med det, tom, ägguttaget kändes knappt.
    Man får bra med smärtlindring och bedövning. 


    Håller tummarna att det går på detta viset då. 


    Okej! Hur var det med smärta hemma efter äggplockningen? Fick du med dig ngt hem eller klarade dig med Alvedon? 

  • Mathilda88
    MeIMyself skrev 2023-02-10 14:26:21 följande:

    Jag hade inte ont, bara vilade med varm vetekudde på magen och det räckte Glad
    Jag tog ingenting alls. 
    Jag kan säga att jag ALLTID tar smärtstillande under min mens 


    Imponerande, hade jag aldrig förväntat mig med efter nålstick i vaginan 😅. Lite lugnande att höra! 
  • Mathilda88
    Skruk skrev 2023-02-10 23:17:44 följande:

    Jag har gjort IVF utomlands, så är kanske olika, men jag tycker det känns som att de tog in att jag mått dåligt av tidigare undersökningar och jag fick något extra smärtstillande tror jag vid äggplock (typ ibuprofen, inte nåt starkare än så). Två av äggplocken har jag haft ganska ont dagarna efter, men det har varit hanterbart. Jag har ändå jobbat (kontorsjobb) och kunnat gå små promenader. 


    Jag tycker också det känns helt sjukt att den katetern inte känns! Den måste vara så mkt tunnare än det som krävs vid spiralinsättning eller nåt. Sen tror jag också det har stor betydelse att de vid spiral nyper tag i livmoderhalsen med nån klämma, som bara den var fruktansvärd, och vid återföring behövs inget sånt. 


    Jag håller tummarna för dig!


    Ja fascinerande med katetern! Tänker då jag reagerade starkt på katetern vid äggledarspolningen - och så bytte ändå läkaren till den mindre storleken pga att jag var trång som hon sa 😅. Nej det är sant att det lär ha bidragit mkt i samband med spiralsättningen!

    Stort tack 💞
  • Mathilda88
    Eri8 skrev 2023-02-12 10:04:02 följande:

     


    ja vet man blir helt knas i huvudet av den här tiden att bara vänta , men känner mina förhoppningar där ut mer å mer ruvardag 12 å tvär negativt idag också 😝 blir galen varför det inte kan gå, har två barn sen innan men min nya sambo har inga barn Och de hittar inga fel på varken han eller mig heller , så varför kn de bara inte gå😫 å vet inte hur man ska orka med all hormoner en andra gång ???? hopps verkligen du får ditt plus när det är dags , vänta du några fler dagar innn du testar ,men vet det är svårt har ju själv testat var å varannan dag 🙈


    Ville pärs!! Håller tummarna att det går vägen 💞
  • Mathilda88
    Eri8 skrev 2023-02-14 08:34:43 följande:

    Är kört för oss denna gång ,ruvardag 14 å nu blöder man som vis Mens 😝bara ta nya tag i april igen, ja ska ändå ta ett test på torsdag och fortsätta med lutinus nu Sista dagen imorgon 😌

    hopps det går vägen för er andra ❤️


    Åh nej 😢 Beklagar! Hoppas det går väl nästa gång 💞. 

  • Mathilda88
    MeIMyself skrev 2023-02-15 22:46:59 följande:
    Jag hoppas vi får en överraskning på lördag men känns inte så ❤️❤️
    Hur har det gått för dig?. <3 
  • Mathilda88
    MeIMyself skrev 2023-02-20 08:32:40 följande:
    Blev tyvärr negativt :( {#emotions_dlg.flower}
    Beklagar :( {#emotions_dlg.flower}
Svar på tråden IVF