Oense om köpa saker till dotter
Pratade ni någonting om detta när ni bestämde er för att försöka få barn/ alternativt när du blev gravid?
Ni måste prata igenom er ekonomi nu. Vad vill var och en köpa och vad får det kosta? Ska ni ha en mer gemensam ekonomi eller ska ni kräva in pengar i efterhand varje gång?
Hur gör ni med föräldraledighet? Vem är ledig och hur länge? Hur mycket betalar du och han hemma under föräldraledigheten?
Jag har väl tyvärr hört alltför dåliga historier men just nu låter det som att han vill snåla in på allt så att du ska betala.
Gå inte med på det. Gå inte heller med på att ta hela föräldraledigheten och att ni ska då betala 50/50 var hemma.
Jag köpte och köper väldigt mycket begagnat till mina barn (kläder, ytterkläder, skor, möbler, barnvagn, skötbord etc), men som du beskriver det låter det väldigt tråkigt samt som en taktik från hans sida.