Inlägg från: Mrs Moneybags |Visa alla inlägg
  • Mrs Moneybags

    Jobba hemma

    Anonym (V) skrev 2023-01-16 00:01:56 följande:

    Ni tvättar o lagar mat o fixar m hemmet medan er arbetsgivare betalar full lön alltså? Välkommen att följa med ut i verkligheten? gå med en sjuksköterska en dag så får ni känna på jobb o puls. 


    Det här m att jobba hemma var nödvändigt en tid under pandemin, men det klassas inte som allmänfarlig sjukdom längre så lyft på rumpan o gå till ditt jobb. 


    O alla dessa latmaskar som ska fortsätta m teamsmöten? Hallå pandemin är över. 


    Den förstörde arbetsmoralen hos halva Sverige 


    Varför är man lat för att man har ett möte online? 


    Vi som har jobb där man kan jobba hemifrån kan slappa lika bra på kontoret om man har den läggningen. Det är ingen större skillnad. På jobbet blir det för- och eftermiddagsfika, en timmes lunch, snicksnack i korridorerna mm. Det stjäl tid, men kan vara bra för det sociala när man jobbar i grupp. 


    Hemma har jag mer fokus och det tar 5 minuter att springa ner till tvättstugan och slänga in lite kläder. Jag tar en promenad eller går till gymmet på lunchen och hinner handla på vägen hem. Det sänker stressen något enormt. Plus fördelen att vara hemma när sonen kommer hem från skolan. 


    Jag är ledsen att du har ett tufft jobb, men vi gör alla våra val i livet. 

  • Mrs Moneybags

    Många av oss har dessutom förtroendearbetstid så vi har inga exakta arbetstimmar/-tider. Man har vissa arbetsuppgifter som ska lösas. 

Svar på tråden Jobba hemma