Anonym (nja men ja) skrev 2023-01-05 14:29:09 följande:
Nja, ALLA 13-14-åringar får inte vara ensamma hemma en helg, men väldigt många får faktiskt det. I alla fall här i krokarna, och i alla släkter/familjer, jag känner till. En del 13-14-åringar får till och med vara ensamma en vecka på landstället, mellan skolavslutning och familjen kommer till midsommar.
Men vad som avgör för dig och ditt barn måste bero på många faktorer. Är barnet rent allmänt skötsam? Klarar barnet att vara ensam hemma en eftermiddag+kväll när du jobbar sent eller är ute med vänner? Klarar barnet att laga mat som inte är fryspizza? Är området ni bor i tryggt? Finns det backup om någo händer akut, exempelvis att ni är tjenis med grannarna? Känner sig barnet tryggt hemma och i området? Om ni har djur, klarar barnet att sköta det själv ett par dagar? Mm.
Barn och tonåringar måste få pröva sina vingar även om det gör ont för föräldrarna. De måste också få göra fel, och misslyckas, och göra korkade saker.
Prata med tonåringen om det. Ställ upp dina förväntningar, både saker som att borsta tänderna och att inte bjuda in främlingar. Om tonåringen vill, vilket det verkar som, gå igenom säkerhetsgrejer (tex att inte sprida på sociala medier att tonåringen är ensam hemma, för det kan ställa till med "fest" mot tonåringens vilja) och kontaktnät. Och visa att du litar på att tonåringen klarar av en helg ensam hemma. Och konsekvenserna om den tilliten bryts. Om man gör det i förväg istället för att skälla i efterhand så vet tonåringen om det och kan tänka efter före. Och blir det fel, ja, då satte de sig själva i konsekvenserna.
Men oj, lämnar folk alltså så unga personer själva i en hel vecka.. det är ju inte 17-18 åringar utan 13-14 åringar. De går alltså i 7-8:an. Visst behöver barn utvecklas och testa sina vingar men är snudd på anmälan till soc om man lämnar en 14-åring själv en vecka? Är ju skillnad på en kväll/tidig natt eller Max en natt även om jag tycker över natt bör vänta lite längre.