Anonym (Skippa det ytliga) skrev 2022-11-07 21:42:25 följande:
Det är nog inte roligt för ditt barn heller men förmodligen hade hen en god anledning att säga upp kontakten. Det är tråkigt att det finns så många föräldrar som inte klarar av att vara föräldrar.
Vad säger du om den här anledningen? Jag sa nej till att borga för en lägenhet. Att jag blev blåst på 90 000 kr av samma barn två år tidigare hör ju till saken. Jag tog ett banklån på 70 ' för att barnet skulle kunna betala av skulder och komma i ordning med sitt liv igen. Amortering skulle naturligtvis barnet sköta, lovade dyrt och heligt, inte en krona kom men jag måste ju betala varje månad eftersom lånet är i mitt namn. Jag lånade ut ytterligare 20' från mitt sparkapital. Barnet slutade svara på samtal och sms oftare och oftare. Plötsligt kom en fråga om att jag skulle borga. Jag säger nej och sedan vägras kontakt.
Min dörr är öppen och barnet får flytta hit. Men barnet är hellre hemlös och jag vet inte var barnet är. Kronofogden har knackat på hos mig flera ggr och sökt min förstfödda.
Vad säger du om detta? Visst är det så att barnen alltid hsr en god anledning att blocka sin mamma?
Varje månad påminns jag om vilken dålig förälder jag är....lånar ut 90 000 i tron att barnet talar sanning om att betala tillbaks.