• Anonym (Hjälp)

    Ingen kontakt med vuxet barn

    Mitt vuxna barn vill inte ha någon kontakt med mig. Tänkte inte diskutera varför eller så men det jag undrar är om någon annan är i samma sits, hur gör du med födelsedagspresenter och julklappar. Det känns väldigt konstigt för mig att inte göra som vanligt även om jag de sista åren inte alltid fått ett tack ens om jag swishat pengar. Finns det andra här ute där ditt vuxna barn inte vill träffas alls. Det är det värsta jag varit med om och jag känner att mitt hjärta brister av sorg.

  • Svar på tråden Ingen kontakt med vuxet barn
  • Anonym (Hjälp)
    Anonym (Jimmy) skrev 2022-11-07 16:40:19 följande:
    Det är inte kul åt andra hållet heller, att vara tvungen att säga upp bekantskapen med sin egen förälder. Det är inget som beslutas lättvändigt. Så jag hoppas innerligt att "det som känns bra för dig" också är i samklang med vad som känns bäst för ditt barn. Med andra ord, gör det du tror skulle kännas bäst för ditt barn. I mitt fall skulle det vara att INTE få något.
    Jag förstår att det inte är lättvindigt åt något håll. Har själv haft problem med mina föräldrar i perioder och haft långa uppehåll i kontakt. Jag kommer inte att ge hen någonting och inte kräva någonting överhuvudtaget, vilket jag aldrig heller gjort. Har alltid velat mitt barn det bästa. Har också sagt att jag finns här när/om hen vill. 
  • Anonym (Mamma?)

    Det låter som att det alltid beror på att föräldern varit hemsk och att det är därför barnet sagt upp kontakten. 
    Så är det inte alla gånger. 

  • Anonym (I)

    Bruten kontakt betyder just det. Så låt ditt barn vara. Inga presenter eller swish. 

  • Anonym (Jojo)

    Jag har sagt upp kontakten med min pappa sedan några år tillbaka. Han och dottern har en bra relation och träffas ofta och maken sköter kommunikationen med honom.  Jag kan någon gång vara i samma rum som pappa om det gäller dottern, men jag kan inte ens titta på honom och jag pratar då lite det är möjligt med honom. Han skickar blommor till mig varje födelsedag. Maken smsar tack,  men jag tycker att det är jättejobbigt att se blommorna och att han skickar något. Det är ju inte vad som skulle få mig att släppa in honom i mitt liv igen. Så sluta skicka pengar . Du är inte skyldig dina barn det och vad det än är som gått fel i er relation så hjälper inte pengar.

  • Anonym (Skippa det ytliga)

    Ytliga ting som pengar och presenter är inte det viktigaste för alla. Ditt barn kanske hellre hade uppskattat att du ordnade det som gör att hen inte vill ha kontakt med dig. Skicka ett personligt brev istället så kanske det kan öppna upp för ett samtal? 

  • Anonym (Hanna)

    Dejtade en man en gång som inte hade haft nån relation med sina föräldrar i flera år .Inget han saknade .Däremot orsaken var löjlig enligt min åsikt .

  • Anonym (Skippa det ytliga)
    Anonym (Hjälp) skrev 2022-11-07 16:20:31 följande:

    Tack för alla svar! Jag tar till mig det som känns bra för mig. Har accepterat och respekterar hens beslut även om jag inte förstår det. Men såklart är det inte roligt som alla föräldrar kan förstå. 


    Det är nog inte roligt för ditt barn heller men förmodligen hade hen en god anledning att säga upp kontakten. Det är tråkigt att det finns så många föräldrar som inte klarar av att vara föräldrar. 
  • Anonym (V)

    Har ett barn sagt upp bekantskapen med någon av sina föräldrar lär denne ha En väldigt god anledning. Ett barn som är nöjd och haft det bra hade aldrig sagt upp bekantskapen!

  • Anonym (Mamma?)
    Anonym (Skippa det ytliga) skrev 2022-11-07 21:42:25 följande:
    Det är nog inte roligt för ditt barn heller men förmodligen hade hen en god anledning att säga upp kontakten. Det är tråkigt att det finns så många föräldrar som inte klarar av att vara föräldrar. 
    Vad säger du om den här anledningen? Jag sa nej till att borga för en lägenhet. Att jag blev blåst på 90 000 kr av samma barn två år tidigare hör ju till saken. Jag tog ett banklån på 70 ' för att barnet skulle kunna betala av skulder och komma i ordning med sitt liv igen. Amortering skulle naturligtvis barnet sköta, lovade dyrt och heligt, inte en krona kom men jag måste ju betala varje månad eftersom lånet är i mitt namn. Jag lånade ut ytterligare 20' från mitt sparkapital. Barnet slutade svara på samtal och sms oftare och oftare.  Plötsligt kom en fråga om att jag skulle borga. Jag säger nej och sedan vägras kontakt. 
    Min dörr är öppen och barnet får flytta hit. Men barnet är hellre hemlös och jag vet inte var barnet  är. Kronofogden har knackat på hos mig flera ggr och sökt min förstfödda. 
    Vad säger du om detta? Visst är det så att barnen alltid hsr en god anledning att blocka sin mamma? 
    Varje månad påminns jag om vilken dålig förälder jag är....lånar ut 90 000 i tron att barnet talar sanning om att betala tillbaks. 
  • Anonym (Hjälp)

    Jag förstår att det inte är roligt eller enkelt för hen. Har frågat om hur vi ska kunna lösa detta också och vet inte anledningen heller. Vet att pengar och presenter inte löser någonting men jag ställde en fråga i hur andra gjort för detta är inget jag förväntade mig. Jag anser nog själv att jag klarat av att vara förälder och säg mig den som gör allt rätt hela tiden. Det är så himla enkelt att sitta bakom en skärm och skriva skit om saker man inget vet om. Hade jag inte brytt mig om mitt barn hade jag nog inte heller bett om råd för hur jag bäst kan hantera just födelsedagar och jul. Men tänker inte ställa fler frågor här på denna sidan i detta ärendet.

Svar på tråden Ingen kontakt med vuxet barn