• Fbmaestro

    Tillräckligt skäl för uppsägning?

    Hej,
    Osäker om detta hamnat rätt, men provar i alla fall.

    Jag har varit på semester nere i spanien och tog ut semester t.o.m 26/10.
    Mot slutet av semestern upptäckte vi en fuktskada vi har i vår lgh i spanien då det droppade vatten hos grannen nedanför. Akut och fick med hjälp av försäkring igång rivning ganska snabbt, håller nu på att avfukta.

    Jag kontaktade min chef ganska omgående och förklarade situationen, och sa att jag behöver vara kvar här ett tag till. Jag har kontaktat kollegor som drabbar och de är med på att täcka upp. Jag kan arbeta härifrån eller ta ut semester. Vi arbetar ändå 80% hemifrån i vanliga fall tänkte jag. Ok sa han då, hör av dig när du bokat biljetten hem. 
    Jag försökte ta reda på hur lång tid arbetet kan ta och det skulle ta längre tid än jag trott.  Jag kom överens med min bror om att han kommer hit den 10e och tar över så att jag kan åka hem. Kontaktar chefen och säger att jag kommer hem den 11e, varpå han säger att detta blir olovlig frånvaro. Det är inte ok att du själv bestämmer när du ska ha semester. Jag förklarar att det inte är att betrakta som semester då jag mest sitter hemma med arbetare, och att jag också blir lidande av det här, jag hade inte planerat att vara kvar här och vill ju gärna också åka hem. Han säger, vi pratar mer när du kommer hem, jag tar det hellre ansikte mot ansikte. 

    Detta har gjort mig lite nervös och jag är lite orolig för att det kan vara skäl till uppsägning. Vad tror ni? 
    Någon som har koll?

  • Svar på tråden Tillräckligt skäl för uppsägning?
  • Daisy28
    Fbmaestro skrev 2022-11-06 15:46:59 följande:

    13 dagar... 
    Jag fattar att han har problem med det. Men har svårt att se mina andra val. Nej min familj hade inte möjlighet att stanna. Enbart 1 barn är kvar med mig. 

    Vad hade du gjort??
    Inte skaffat bostad i Spanien om det inte finns någon i närheten som kan hjälpa vid kris. 

    Hade sökt tjänstledigt med lite marginal

    Du bör prata med ditt fack 
  • Daisy28
    Fbmaestro skrev 2022-11-06 15:48:08 följande:
    Om jag skriver att jag behöver vara borta minst en vecka till. Och chefen svarar: då får du ta det som semester. 
    Är inte det ett godkännande i sig?
    Via email?

    I AD tveksamt om det skulle ses som ok för mer än en vecka 
  • Fbmaestro
    Fiona M skrev 2022-11-06 15:54:47 följande:

    Varför är ett barn kvar med dig om du tänkt jobba på distans?


    För att han sa att jag inte skulle få jobba på distans, utan skulle ta semester. 
    Då blev det att ett barn fick vara kvar med mig...
  • Fiona M
    Fbmaestro skrev 2022-11-06 16:37:04 följande:
    För att han sa att jag inte skulle få jobba på distans, utan skulle ta semester. 
    Då blev det att ett barn fick vara kvar med mig...
    Varför, när de andra åkte hem?
  • Fbmaestro
    Daisy28 skrev 2022-11-06 16:05:06 följande:
    Inte skaffat bostad i Spanien om det inte finns någon i närheten som kan hjälpa vid kris. 

    Hade sökt tjänstledigt med lite marginal

    Du bör prata med ditt fack 
    Drygt svar, så man ska inte köpa sommarstuga någonstans där du inte känner någon som kan hjälpa dig om något händer? 
    Löjligt resonemang.. 

    Gällande godkännandet av semester så köper jag att det inte finns stöd för mer än en vecka. Men det känns som att 1 vecka i alla fall är solklar att han godkänt när han säger att jag då får ta det som semester...
  • Fbmaestro
    Fiona M skrev 2022-11-06 16:38:26 följande:
    Varför, när de andra åkte hem?
    Vad försöker du komma fram till???
    Min fru var tvungen att åka hem. 
    Jag skulle ta mer semester som min chef sa. Då blev det att hon tar med sig ett barn och ett barn är kvar med mig... om jag ändå är kvar och inte får jobba så kan barnet väl likväl vara kvar med mig??? För att underlätta för min fru så att hon inte behöver ha hand om båda barnen själv
  • mammatill6
    Fbmaestro skrev 2022-11-06 16:41:28 följande:
    Vad försöker du komma fram till???
    Min fru var tvungen att åka hem. 
    Jag skulle ta mer semester som min chef sa. Då blev det att hon tar med sig ett barn och ett barn är kvar med mig... om jag ändå är kvar och inte får jobba så kan barnet väl likväl vara kvar med mig??? För att underlätta för min fru så att hon inte behöver ha hand om båda barnen själv
    Och motiveringen till vab är????
  • glassgumman78

    Vabben får jag inte ihop alls...

    Barnet är ju inte sjukt, barnet hade kunnat vara på förskola/skola om det åkt med sin andra förälder hem till Sverige.
    Du är inte borta från jobbet för att ta hand om barnet, du är borta för att ta hand om renovering...
    Du hade ju kunnat åka hem med barnet idag och faktiskt komma till jobbet redan imorgon..
    Så vabb är det ju inte...

    Dina aktier hos din chef lär ju knappast öka om du försöker dra till vabb-kortet...

  • me33

    Töntig chef, be han dra åt helvete.

    Byt jobb istället.

  • Daisy28

    En avgörande faktor om du kan bli uppsagd eller inte är din anställningsform. 

    Saker som också kan påverka är om ni har kollektivavtal och om du är med i facket 

    Annat är hur era rutiner för att söka och få semester är. 

  • Fiona M
    Fbmaestro skrev 2022-11-06 00:43:50 följande:
    Jag förklarar att det inte är att betrakta som semester då jag mest sitter hemma med arbetare, och att jag också blir lidande av det här,
    Jag förstår inte alls attityden du har mot chefen.
    Dessutom, vad tycker du det är om inte semester?
  • Themis
    Fiona M skrev 2022-11-07 09:14:49 följande:
    Jag förstår inte alls attityden du har mot chefen.
    Dessutom, vad tycker du det är om inte semester?
    Om TS annars jobbar 80% distans och kan jobba från Spanien så skulle han ju kunnat jobba därifrån (om han inte hade ett barn där).

    Men det bygger klart på att den nye chefen tror på att han jobbar då. Eftersom svaret blev att det skulle vara semester så verkar inte chefen ha det förtroendet för TS.

    Min man fick jobba från Spanien en vecka när han måste ner för att hjälpa sin gamle far med hans fritidshus, inga problem. Men då var det klart beslutat i förväg.
    Om jag är rimligt trevlig, utgå från att du är rimligt intelligent.
  • Fbmaestro

    Chefen körde lite skrämseltaktik tror jag.
    Han sa att om jag kan visa underlag för att det jag sagt är sant så får jag en skriftlig varning. Något som antyder på att jag blir uppsagd om jag inte kan visa det han efterfrågar. 

    Jag visade honom det han ville se. Han fick även tala med min jurist som driver hela processen i spanien med försäkring o så. 

    Nu låtsas han som ingenting. Han har inte tagit upp detta igen eller sagt något om skriftlig varning. 
    Enligt mina kollegor så känner man en oerhörd spänning när man sitter i samma rum som oss. 

    Oavsett så har jag kollat upp och han har ingen grund för att säga upp mig även om han hade velat det. Då han i varningen om att jag gör fel hade behövt skriva att jag riskerar uppsägning om jag inte kommer tillbaka. Det gjorde han inte. 
    Nästa argument är att han godkände när jag begärde "minst en vecka till". Enligt jurist innebär det att han godkänt mer än en vecka. 

    Hur som så verkar det inte som att det kommer gå så långt. Men det som stör mig är att han trott att jag ljuger, chansen att reparera samarbetet är näst intill obefintlig.  
    Känner inte för att fortsätta arbeta där med honom som chef.
    Ska på arbetsintervju imorn.. tror inte jag blir kvar på denna arbetsplats länge till...

    Ps: om jag hade fått ok att jobba från spanien så hade hela familjen åkt hem. Men eftersom jag inte fick det så var en dotter kvar med mig.

Svar på tråden Tillräckligt skäl för uppsägning?