Inlägg från: Anonym (Syster) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Syster)

    Mitt fel?

    Så klart att det inte är ditt fel. Du var inte ens där! De vet om era rutiner, att barnen går ensamma. Då är det en riskbedömning från deras sida om de är ok med att deras barn också gör det.

  • Anonym (Syster)
    Anonym (Mamma) skrev 2022-10-01 13:33:22 följande:

    Nej, de har barn som är äldre än min äldsta (som går i högstadiet). Mina barn försökte lugna ner henne, men det gick inte. Hon var sjövild här hemma också, jag var helt slut när hon äntligen åkt hem.


    Låt henne lugna ner sig och invänta en ursäkt. Om det inte kommer någon så ja, då slipper man umgås.
  • Anonym (Syster)
    Anonym (J) skrev 2022-10-02 10:30:26 följande:
    Sa du detta till föräldrarna?
    Det tillför knappast något att (i deras ögon) försöka skuldbelägga ett barn som varit nära att bli påkört. Det kommer bara elda på konflikten ännu mer.
  • Anonym (Syster)
    Anonym (***) skrev 2022-10-02 11:35:30 följande:

    Hur gick det till?
    Var du närvarande?
    Omöjligt att ha en åsikt när man inte har fakta, dock tycker jag man har ansvar för barnen som vistas i ens hem och även när man går från skolan.


    Man kan omöjligt anses ha ansvar för ett barn som man inte har under uppsikt! När de går hem från skolan kan ts inte klandras för om det händer en olycka, eller något annat.
  • Anonym (Syster)
    Anonym skrev 2022-10-02 12:01:43 följande:
    Förstå VAD?
    Du har ju inte skrivit något.
    Förstå situationen. Hur svårt ska det vara?? Redan i trådstarten är det tydligt vad som hänt och ts har beskrivit ännu tydligare i kommentaren till dig: barnen gick hem från skolan, ts barns kompis som följde med hem höll på att bli påkörd av en bil (och ställde dessutom till med en olycka för en cyklist) och den ungens föräldrar klandrar nu ts för att deras barn höll på att bli påkört, fast ts inte ens var där.
  • Anonym (Syster)
    Anonym skrev 2022-10-02 12:35:12 följande:
    Det är nog du som inte förstår vad jag åsyftar.
    Tack för en irrelevant förklaring.
    Då kan du själv vara lite tydligare med din fråga:
    Anonym skrev 2022-10-02 11:54:35 följande:

    Vad snackar du om? Hon hade med sig en kompis och sen är folk upprörda över en olycka?
    Du får väl för helvete skriva vad som hände?


    JA, ts barn hade med sig en kompis och nu är kompisens föräldrar upprörda över att barnet nästan höll på att bli påkört. Vad är det du "för helvete" vill veta mer om "vad som hände"?
Svar på tråden Mitt fel?