Inlägg från: Anonym (haha) |Visa alla inlägg
  • Anonym (haha)

    Bonusbarn som är nära en i ålder och respekt?

    Anonym (bonusbarn) skrev 2022-06-10 16:31:42 följande:
    Bonusbarn som är nära en i ålder och respekt?

    Jag är tre år äldre än mitt bonusbarn. har inga egna barn åtminstone inte ännu. Får se. Jag kommer väldigt bra överens med mitt bonusbarn, men det är som att vi är vänner. Jag märker tydligt att bonusbarnet uppskattar mig, gillar mitt sällskap, och accepterar mitt och pappans osv. men när det kommer till de lite mer auktoritära delarna av föräldraskap så vill hon inte lyssna och tar mig inte på allvar.

    Är den delen av att vara bonusmamma något jag helt enkelt måste ge upp? Skall man resignera och vara barnets kompis i de lägena och låta den biologiska föräldern ta de bitarna?

    Barnet är myndigt, och det behövs väldigt sällan att jag känner att jag behöver vara förälder, men det har hänt vid några tillfällen att jag önskade att barnet respekterade min auktoritet. 


    Haha, glad fredag!!
  • Anonym (haha)
    Anonym (bonusbarn) skrev 2022-06-10 16:51:10 följande:
    Men om hon har föreläsningar nästa dag på morgonen och ändå sitter och ser på stranger things klockan 1 på natten? 
    Det är naturligt bara okej att se Breaking bad, inte Stranger things till kl ett på natten. Låter som att pappan misslyckats med sin uppfostran här. Dags att du kliver in och tar ett ordentligt tag om flickans fostran innan det börjar går rikigt utför
Svar på tråden Bonusbarn som är nära en i ålder och respekt?