Inlägg från: Anonym (6 barnet :)) |Visa alla inlägg
  • Anonym (6 barnet :))

    BF FEBRUARI 2023

    Hittade denna tråden idag. Så spännande. Jag är oxå gravid och enligt app så är bebis beräknad 16 feb 2023. Detta blir mitt 6 barn om allt går vägen vill säga. Gjort ett tidigt ultraljud 5 juli. Då såg allt bra ut. jag mår väldigt dåligt från och flll. Men det är det värt så länge knytet växer som det ska :) mår illa dagligen i stort sett spyr i princip varje dag. 1-3 gånger. Det kan vara ganska jobbigt. oftast när jag har ätit. Är väldigt trött oxå. men det tillhör. 
    Mitt yngsta barn är 7 år. Så det är ett tag sen jag var gravid. minns Inte att jag mådde så här ? Meb man glömmer snabbt. 


    jag har 4 töser och en pojke från innan. jag är 37 år snart 38 så är dock lite äldre. Men det ska bli spännande ändå. Mina andra barn är väldigt täta så ska bli spännande att få njuta av bara en bebis eller hur man ska säga och att mina andra barn är lite större och kan vara mer delaktiga :) den 7 augusti ska jag göra nipt test då jag blev erbjuden det pga min ålder  Jag tackade ja.  Men Tänkte fråga om någon vet. Gör man ultraljud innan man tar provet ? 


    vill juh så gärna bara se om knytet har vuxit sen sist. 


    oj långt inlägg. 


    sen vet jag inte hur man svarar på inlägg här i detta om någon skulle svara mig ? 


    anvöder endast mobilen  har en iphone om det har någon betydelse ? 


    ifall någon vet hur jag ska svara ????  


    jag vill vara anonym ett tag hoppas det är okej ? 

  • Anonym (6 barnet :))
    19977 skrev 2022-07-15 06:56:02 följande:
    Hej! Välkommen hit och grattis till din sjätte! För att svara på någons inlägg så klickar du uppe till höger i personens inlägg, på ett kugghjul, sedan dyker en text upp ?Citera? och så kan du citera andras inlägg. Dock har familjeliv lite tekniska problem ibland så det funkar inte alltid att citera.

    Spännande med NIPT! Jag har bokat NIPT privat på måndag och då ingår ett såkallat viabilitetsultraljud (för att kolla så det är ett hjärtslag, samt endast ett foster), ser det OK ut så går man vidare och gör blodprovet och skickar vidare det för analys. Men om jag har förstått det rätt så ingår inte alltid ett ultraljud på dessa besök beroende på vilken klinik man går till. Enligt min barnmorska så ska man dock göra ett snabbt viabilitetsultraljud först dock för att se så det faktiskt lever något därinne så det ens är någon idé att ta ett blodprov sen. Samt att det endast är ett foster för annars får man inget trovärdigt resultat av blodprovet.

    Tack så mycket :) 
    tack för du svarade. då får jag se helt enkelt om dom gör det innan. Men logiskt sätt borde dom kolla iallafall så fostret lever :) 

    när ska du göra ditt nipt?hur långt tid tar den innan man får svar ? vet du det. 


    jag gjorde juh ett i vecka 7+4 så då såg man ett foster iallafall  för hade det varit två hade dom väl sett det redan då ? 


    jag hoppas knytet lever och växer som det ska. Men tänker så länge jag har symtom så borde det väl vara att det lever ? 

    är Detta ditt första barn ? vilkwn veckan är du i? 

  • Anonym (6 barnet :))
    19977 skrev 2022-07-15 20:52:28 följande:

    Jag ska göra NIPT om 3 dagar, då är jag i vecka 10+3 enligt min BM. Det ska ta upp till 10 arbetsdagar för att få svar, men får säkert svar tidigare hehe. Tycker man brukar få svar snabbt inom den privata vården iaf (som denna klinik är).

    Jaha men vad bra att du gjort ultraljud redan, dom borde definitivt ha sett alla foster i vecka 7+4, kan man se ett foster/embryo så borde man ju kunna se alla som finns där inne tänker jag. Och det är ju ett väldigt gott tecken att ha sett hjärtslag redan även om det var tidigt, risken för missfall minskar ju markant om man kunnat konstatera hjärtslag! Skrattande


    Ja detta är mitt första barn! Är i vecka 11 nu precis! Kommer vara så nervös innan ultraljudet, har i princip inga symptom så är rädd att det ska vara missed abortion av den anledningen typ.


    Spännande med första barnet :) 
    och spännande med nipt eller vad man ska säga. 


    ja hon sa att missfall risken ökat väldigt mycket när man ser det då jag var inne. hon sa att man ser stor livsglädje typ. Så det känns bra. Men vill ha massor av symtom för tänker då är det mer säkrare. Men det kanske det inte är ? Förstår du känner oro. Men hoppas att det inte är någon fara. Jag vet min sista graviditet med min pojke. Kände jag inga direkta symtom spydde två gånger och mensen var borta och sen var jag trött bara. Så vet jag var väldigt orolig då oxå. Men föddes och är idag 7 år. Mina andra fyra graviditeter mådde jag mycket illa och spydde från och till och det var töser. 4 stycken. Så kanske hade med det att göra ? Du kanske har en liten pojke i magen? Jag vet inte om det kan stämma? 
    får se om det är så med denna. Eftersom jag spyr ocb mår väldigt illa. Så tänker jag att jag väntar en tös. Får se sen om det stämmer. O isåfall tänker jag att jag får mer hormoner med töser än pojkar. 


    dock är det andra dagen nu när jag inte spyr. Så dum som man är blir man nojig och tänker att den inte lever ????. 


    vill bara magen ska växa och bebis och man kan känna den röra sig. Dock dröjer det ett tag till innan man känner deb. Magen är dock väldigt svullen. Men det är la alla tarmar och så. 


    jobbigt för dig att inte ha så mycket symtom  Man blir juh sååå nojig då. Fast man kanske inte behöver bli det. 


    hoppas nipt testet går bra och ni får svaret snabbare. 


     

  • Anonym (6 barnet :))
    19977 skrev 2022-07-18 07:13:45 följande:
    Vad häftigt! Välkommen hit! Grattis Skrattande

    gick inte citera på förra inlägg så fick göra på detta. 


    hsgt fullt upp. hänt en hel del här hemma så helt enkelt inte hunnit skriva så mycket här. 


    hur gick nipt testet ? 


    ja det är nog så. Man hör mest om att man ska må dåligt under en graviterat. Och dom som inte gör det hör man inte så mycket om. Och då blir väl det att man tänker att man ska må dåligt helt enkelt. Behöver juh inte betyda att något är fel bara för det. 


    det med könen och hur man mår behöver inte alls stämma. hoppad inte det ska stämma. Viktigaste är att bebis är friskt. Men får man önska kön så vill jag helst önska mig en pojke då jag redan har fyra töser och endast en pojke. Och min sambo har oxå fyra töser och en pojke innan. Så det hade varit kul att få en pojke till. Så vi kan fylla upp med lite mer killar. Men som sagt det är inte det viktigaste så ändå. Är glad bara den överlever och är frisk.

    mina Symtom har oxå avtagit en del. 


    inte spytt sen i måndags. Och inte så mycket illamående längre. ibland kommer det. 


    dock väldigt trött och en hel del ömma bröst. 


    tänkte fråga vad jobbar ni med ? 
    hur länge jobbar man in i graviteten ??
    någon som vet ? 


     

  • Anonym (6 barnet :))
    Anonym (Aha) skrev 2022-07-21 21:10:12 följande:

    Får bara jobba till v 20 pga covid


    Vad jobbar du med då? 

    marionhood går inte citera ditt inlägg så skriver så här. 


    vad skönt för dig att ni hörde hjärtslag  


    så jobbigt när man inte känner bebis och symtomen avtar. man blir nojig. Förstår inte varför man blir det ? Man borde ändå tänka det är skönt och må bättre. 


    spännafe med den teorin. Stämde veckorna på er ? Eller det vet ni inte då heller än? 


    skönt ni fick höra hjärtljuden. 


    jag hoppas den 7 augusti att jag ska oxå få ett ultraljud. Så kanske man kan släppa nojan då. Ska göra nipt testet då. Tror jag iallafall. Dock lite nojig då dom har bokat mig en söndag ? 
    är det ens vanligt att få en tid på en söndag ? 


    aha hoppas du kan jobba fram till månad 8:a. 


    jag vet inte vad som gäller längre med tanke på covid ? 


    jag jobbar genom att städa hemma hos personer och även på äldreboende och sånt.
    men har ingen aning vad som gäller. 


    tror dock det kommer bli tungt efter ett tag. 


    men vi får se helt enskilt. Kanske ska fråga min bm den 1 augusti om vad som gäller med just covid. 


    vi har en del risker. Då vi träffar man många människor. 


    förra veckan var vi på ett boende och där hade hela boendet covid. Men vi behövde inte gå in. 


    men denna veckan gick vi in då det inte var så många fall kvar. 
    jag har endast tagit en spruta vaccin. vimm inte ta mer. tog den endast för jag var tvungen för ett tankar jobb men blev inte det jobbet sen ändå. Så då tog jag inte mer. Och sen fick jag covid två veckor efter sprutan. Hela familjen. 


     

  • Anonym (6 barnet :))
    Anonym (Aha) skrev 2022-07-22 07:28:05 följande:
    Jobbar med ensamarbete men möter kollegor i lunchrum Osv. anser själv inte att det är en smittorisk men det är min arbetsgivare som bestämmer tyvärr

     


    aha då förstår jag. 


    min arbetsgivare har inte sagt något. Så får se. 


    men är glad så länge jag kan arbeta. Är så drygt och vara hemma oxå. 


    ska iallafall kolla med bm vad hon säger. 


    dock tror jag inte jag kanske fixar att jobba in i slutet. Då vi har flyttstädningen och kryper på golv och tak. Men vi får se. 

  • Anonym (6 barnet :))
    19977 skrev 2022-07-23 09:08:17 följande:

    NIPT gick bra, eller jag har ju inte fått resultatet av blodprovet än hehe men ultraljudet såg lovande ut med en bebis i ?rätt? storlek/ålder utifrån min senaste mens och vi fick se detaljer i både hjärta och hjärna. Känns underbart! Förhoppningsvis visar blodprovet inget avvikande heller, jag är bara SÅ rädd att dom ska ha med könet på resultatet som dom skickar. BM sa att hon skulle be laboratoriet att inte analysera könskromosomerna men är rädd att det ska missas och att dom ändå tar med det på resultatet. Så vet inte hur jag ska avläsa informationen när jag väl får svaret haha, får väl hålla något för mobilskärmen och sakta dra åt sidan så jag bara ser rätt info. Flört


    Jag kommer kunna jobba hela vägen till BF men kommer gå åtminstone 1 vecka innan BF. Kanske tidigare. Men kommer få en hög månadskostnad nästa år då vi flyttar till hus så vill gärna jobba sålänge som möjligt just av ekonomiska skäl så vi hinner spara ihop med pengar.


     


    så spännande o fått sett lilla knytet. Och vad skönt att det var rätt med veckor och knytet levde :) 

    åh hoppas inte dom missar att ta med könet. 


    så det betyder att man får veta könet redan då om man vill? 


    ja så länge man kan jobba så är det juh bra :) både för ekonomin och sen just att få göra annat än bara gå hemma. Tiden går juh så långsamt när man är hemma. 


    och man kommer hinna vara hemma sen och mysa med bebis :) 

    då lever ert lilla knytet fast du inte hade så mycket symtom :) det är skönt och höra. Att man får höra annat fast man inte har så mycket symtom. 


    jag har inte spytt på en vecka snart. Eller sen i måndags. Knappt något illamående kvar heller. Så kanske vänder nu med den biten. 


    men är trött på kvällar men kan oxå vara för man jobbar. Får se nu ikväll om samma trötthet kommer när man är ledig :) 

    jag hoppas oxå få göra ultraljud den 7 augusti när dom ska göra nipt testet. Jag ska fråga om dom kan göra det om dom inte gör det. 


    vill bara se lilla knytet så kan man släppa oro att det är något fel. 


    har eran mage börjat växa något ?
    min är mest svullen från och till. 


    längtar tills man kan känna bebis. 


    känt lite fladder då och då. 


    mendet är garanterat tarmarna. Men man önskar att det vore bebis ????

  • Anonym (6 barnet :))
    Tyrande skrev 2022-07-28 12:23:15 följande:

    NIPT test bokat till nästa vecka men jag är så nervös :( Är inte alls lika illamående längre (har dock läst att det ska vara normalt?? är i vecka 11+0). Brösten är ömma men inte lika mycket som tidigare, i början kunde jag inte ha på mig en BH ens för att det gjorde så pass ont. Fortfarande förstoppad men det kanske beror på järntabletterna min BM gav mig. Suck det är så jobbigt att inte veta hur det går där inne. Har inte haft några blödningar men är ändå så orolig, tänk om ungen inte finns kvar eller inte lever? Tycker det är så jobbigt att vänta 1 vecka innan jag får se ungen. Gjorde tidigt ultraljud för 4 veckor sedan (7+0) där man kunde se fostret, hjärtaktivitet mm. Finns det någon annan här inne som inte heller har lika grava symtom nu från 10+0 typ som i början men som det har gått bra för tidigare? :( Behöver lite hjälp att stilla min oro.


    Hej. 


    jag är i vecka 11+0 idag. 


    jag har mått jätte illa fram till någon vecka tillbaka. Spydde varje dag 1-2 gånger illamåend. jätte ömma bröst. Fram till 12 juli. Sen minskade allt. Inte spytt något alls mer. Men ömma bröst och trötthet. 


    men igår kväll så spydde jag igen. Och i morse kom det oxå. Jag vet dock inte heller om min bebis lever. Har nipt test och tidigt ultraljud den 7 augusti. Så oxå lång väntan. Så jag lyssnar gärna oxå på någon annan smin det går bra för och kanske kan lindra min oro. Gjorde oxå ultraljud i vecka 7+4 och bebis såg man och det fanns hjärtaktivtet och livsduglighet. Hon sa att det oftast minska risken för missfall när man ser det så. Vill bara det ska vara den 7 agusti och man får se bebis och sen självklart att nipt testet kommer visa bra svar med. 

  • Anonym (6 barnet :))

    Tyrande. Jag kunde inte citera igen. Så får skriva så här. 


    jag har inte fått något bf datum än. Men enligt det ultraljud så är det oxå den 15/2 och enligt min app så är det 16/2. 


    ja det är jobbigt med denna oro. 


    nä det finns inga garantier. Men hon sa att det oftast är positivt när man sett aktivitet av hjärta. Detta var inte min bm som sa. Utan en bm läkare då jag var inne på specialist mödra. 


    Mwn blir många jobbiga dagar att vänta. 


    men när Jav väntade min son i min femte graviteten. Så hade jag typ inga symtom alls. Men han föddes :) 
    men jag är extra nojig denna gång då jag har lite högre ålder oxå. Sen haft mediciner tre månader innan som ger risker oxå. Men läkaren sa att det inte ska vara några risker pga medicinerna ändå. Men som sagt man vet juh aldrig. Man är inte säker förrän man har knytet i famnen. 


    sofie1980 jag ska till min bm på måndag. Så ska prata med henne då. Så får vi se vad hon säger. Dock kan dom inte göra ultraljud på oss där. Då dom tagit bort dom grejerna och vi får åka till sjukhuset istället. Vet inte om hon kanske kan lyssna på hjärtljudet. Men tror det är för tidigt. 


    min mage har börjat synas. Så tänker att det kanske är något som lever ändå? Men vet inte om det ens är någon garatin heller ? 


    den är ju svullen med för tarmarna. 


    ibland känner jag något enstakat fladder. Speciellt igår. när jag var på jobbet. Så kom ett fladder. Tänkte det är gaser. Men det kom inga gaser så hoppas det var ett litet fladder. Men tror det kan vara för tidigt oxå. 


    men vet inte om man kan känna tidigare när man haft flera graviditer innan? 


    men igår så mådde jag en del illa på kvällen med. Och på morgonen spydde jag upp min frukost. Så jag hoppas. 


    men tror oxå det kan vara lite psykiskt ibland det där med symtom??

    man är så dum med när man läser massor om symtom som försvinner och folk får missfall. 


    jah har iallafall ett symtom ocj det är denna trötthet. Helt slut efter jobbet och orkar typ inget ting. Tycker synd om mina barn. Då jag inte är denna samma pigga glada mamman som jag brukar. Men dom verkar ändå förstå :) 

    härlogr för dig och fått se lilla knytet. 


    vi får hoppas att vi andra oxå får samma :) 

  • Anonym (6 barnet :))

    Välkommna alla nya. Spännande med många fler :) 

    jag är så orolig och nervös idag. Imorgon ska jag in och göra nipt testet och få se våran lilla krabat. Hoppas verkligen att den lille lever och allt är bra. 


    har som sagt inte mycket symtom kvar så man blir juh nojig ????. Fast man kanske inte borde bli det. 


    mina vanliga kläder på trosor och byxor börjar bli trånga vid magen och trycker. Så igår införskaffade jag mig mamma trosor och ett par byxor. Ville inte egentligen göra det än. Men så jobbigt och få ont i magen pga byxorna. Så jag tror min mage vuxit lite. Men antar det fortfarande är tarmarna som är svullna. Var hos bm i måndags oxå. Sa att jag blir nojig när symtomen försvinner. Men hon sa det är vanligt att dom minska under dessa veckor. tpg prover och vägde mig. Trodde jag hade gått upp massor då magen är som en ballong. Men det hade jag inte så det var juh bra. 


    hur mår ni alla andra ? 


    behöver man säga till att man vill veta könet på nipt testet eller kommer det ändå ? 


    vill gärna veta könet. 


    men viktigaste är att få veta att knytet lever. 


    måsye försöka fördriva dagen idag så tiden går snabbt och jag får morgon dagen gjord imorgon. Mina andra barn är hos sin pappa denna helgen. 

Svar på tråden BF FEBRUARI 2023