• sadme

    NIPT POSITIV TRISOMI 18

    Hej alla,
    för några veckor sedan gjorde jag en KUB som visade förhöjd sannolikhet för trisomi 21 (ds). jag gjorde ett NIPT prov och fick svaret att det är förhöjd sannolikhet för trisomi 18. 


    väntar nu på att göra fvp, men är redan helt inställd på att nipt resultatet stämmer och börjar mentalt förbereda mig för en abort.. är i v. 16 just nu. 


    någon som varit med om liknande? Snälla dela era upplevelser, positiva som negativa.. 

    jag är just nu ett vrak, en väldigt efterlängtad graviditet med första barnet.. 

  • Svar på tråden NIPT POSITIV TRISOMI 18
  • sadme

    Tack Mimmi för du delar din erfarenhet Hjärta
    hoppas innerligt för att det slutar bra för oss.. men som sagt den Chansen är väldigt väldigt liten. 

  • sadme
    Semlan3 skrev 2022-05-13 16:38:34 följande:

    Har läst om flera som fått hög sannolikhet för trisomi 18 som sedan visat friskt barn på fvp. Tydligen är felmarginalen på just trisomi 18 högre än de andra trisomierna. Jag har avbrutit en graviditet i vecka 19 men pga avvikelser som upptäcktes på RUL. Men tycker inte du ska ge upp hoppet helt. Bar en annan på familjeliv för inte så längesen som fick samma på nipt men det visade sig vara ett friskt barn. 


    Tack snälla Hjärta 
    vad jag förstått när jag läst är det trisomi 13 som det är högre felmarginal.. men att trisomi 18 och 21 ger Ett säkrare resultat. 
    Nej jag vet, NIPT ger ju inte en garanterad diagnos, men det är ju fortfarande en hög sannolikhet. 

    Beklagar, hoppas allt är bra med dig <3
  • sadme
    Semlan3 skrev 2022-05-13 18:50:27 följande:
    Kolla in jnypersson på Instagram. De fick trisomi 18 på nipt med fvp visade friskt barn! Tack, ja nu är jag gravid i vecka 28 med lillasyster. Så mår bra idag. Håller alla tummarna för att allt ser bra ut för er. <3 du får gärna skriva om du vill prata! 
    Åh vad roligt, grattis Hjärta Tack så mycket! Det är främst den här eviga väntan nu som är så jobbig också, att vänta på att få göra fvp och sen vänta på att få svaret.. 
    Tack för ditt stöd! 
  • sadme
    mamida skrev 2022-05-14 18:23:18 följande:

    Hej!
    Vi fick förhöjd risk för trisomi 18 på Nipt för några veckor sedan. Gjorde fvp en vecka senare som inte visade på någon avvikelse.
    Läkaren som gjorde fvp sade att det inte är helt ovanligt att få falskt positiva svar på Nipt gällande trisomi 18. Jag var inställd på att behöva avbryta graviditeten, man har ju hört att Nipt är nära på 100 procent säkert men det gäller framför allt downs syndrom, inte lika säkert för de andra trisomierna.
    håller tummarna för att det går bra för dig!


    Alltså det här gör mig alldeles varm ?? Så glad för er skull! hur långt gången är du? 


    Hoppas verkligen att det slutar lika lyckligt för oss, men vågar inte ha allt för stora förhoppningar heller.. ??

  • sadme
    sadme skrev 2022-05-14 20:05:18 följande:

    Alltså det här gör mig alldeles varm ?? Så glad för er skull! hur långt gången är du? 


    Hoppas verkligen att det slutar lika lyckligt för oss, men vågar inte ha allt för stora förhoppningar heller.. ??


    Oj, skulle vara Hjärta och inga frågetecken haha! 
  • sadme

    Det förstår jag verkligen, Hoppas allt går bra {#emotions_dlg.flower}. Jag har fvp inbokat på onsdag. 

  • sadme

    Anonym (Jessica), Lycka till på ditt fvp, håller tummarna för oss bådaHjärta
    Det är verkligen den långa väntan och ovissheten som är det jobbigaste just nu.. 

  • sadme
    Anonym (Jessica) skrev 2022-05-17 16:38:10 följande:

    Håller med, väntan är det värsta. Men nu är det gjort. Kändes ingenting ???? lycka till när det är dags för dig med ????


    Tyckte inte jag heller! Hur lång tid sa de att det skulle ta för dig att få svar? Hjärta 
  • sadme
    Anonym (Jessica) skrev 2022-05-18 14:29:53 följande:

    1-3 veckor! Väntar är hemsk Hjärta man lever på hoppet men ställt mig in på det värsta. 


    Håller med dig.. oj hoppas du får svar snabbt! Min läkare sa att mitt svar kommer inom en vecka, hon vågade till och med hoppas på innan helgen.. GråterHjärta
  • sadme

    Hur har det gått för dig anonym (Jessica)? 


    Mitt provsvar kom på posten idag, en frisk bebis Hjärta

  • sadme

    vad sa de till dig?? Hoppas av hela mitt hjärta att det går bra för dig och bebis GråterHjärta

  • sadme
    Anonym (Jessica) skrev 2022-06-03 11:15:46 följande:

    Hej alla!
    det de gjort fel var att de tagit fel rör till blodprovet så det fick tas om.
    idag ringde de med glädjande besked. De hade analyserat två ggr och fostervattenprovet visade varken trisomi 13,18, eller 21. Hoppas man kan njuta av graviditeten nu GråterHjärta
    vilken långdragen soppa detta varit. 


     


    Alltså vilken lycka!! Nu för vi verkligen njuta av graviditeten!!! när har du bf? Hjärta

Svar på tråden NIPT POSITIV TRISOMI 18