Carina82 skrev 2022-06-02 21:19:22 följande:
Vad roligt att följas åt

Vår är odlad fem dagar säger dom, men jaaa vem vet egentligen haha! Hade planerat återföring förra månaden men då fick jag ingen ägglossning, så allt blev framflyttat - så typiskt!
Vi kör (typ) naturligt men med ovitrelle för att (vad dom säger) styra ägglossningen. Var på ultraljud i måndags och då hade jag en äggblåsa på 14 mm, fick instruktion om att ta sprutan på tisdagskvällen. Antar att läkaren tänker att det skulle ta tid för ägget att släppa efter det, men det känns som en evighet till tisdag :/ När visade ditt test positivt? Och när börjar du med lutinus (om du ska ta det)? Jag börjar på lördag!
Ja, kul att vi var så synkade!

Gjorde ul på tisdag och hade då en äggblåsa som var 19mm och fick positivt på onsdag morgon. Så ovitrellen på onsdag kväll för att de ska vara säker på att jag verkligen hade äl.
Jag behöver inte ta lutinus, hur ska du ta det? Jag har mängder kvar hemma från tidigare behandlingar. Men alltid glömt att fråga de om jag får ta det

Fast de är inte så roligt att ta så slipper gärna..
Ingen fara, man blir stressad fram och tillbaka under dessa behandlingar, det värsta är helgerna som kommer ivägen och ul som inte visar det man hoppats på.
Jag ska försöka slappna av nu och tänka positivt, nu kanske det ska gå den här gången