Inlägg från: jrockyracoon |Visa alla inlägg
  • jrockyracoon

    JAG KAN INTE SLÄPPA HONOM - Jag är besatt

    Så du har kommit fram till att det bästa för dig är att överge tanken på honom och besattheten av honom och funderar över hur det ska gå till?

    Jag undrar om han finns i din närhet? Om han gör det, kanske det kan vara en idé att vidta vissa mått och steg för att få en vardag där han inte finns med. Du behöver få tid att sörja honom, och det förutsätter att han inte finns i ditt liv längre.

    Jag tror absolut att det kan vara en bra idé att söka terapi för att hitta vägar framåt. Det är inte sunt att vara så fixerad vid en annan person och det tyder på att du har utmaningar som du behöver få hjälp att jobba med.

    Om du inte vill gå i terapi och vill försöka att lösa problemen på egen hand, så tänker jag att du behöver hitta vägar att sluta tänka på honom. Varje gång du tänker på honom gör du honom viktig i ditt liv. Varje tanke på honom förflyttar fokus från det som är sunt och kreativt i ditt liv till det som är omöjligt, destruktivt och som inte kommer att ta dig någonstans. När du tänker på honom gör du honom levande inom dig. Om du lyckas sluta tänka på honom kommer du att kunna börja fylla ditt liv med andra saker som är mer verklighetsanknutet.

    Det kan nog vara svårt att sluta tänka på honom, men gör ditt bästa. Kommer tankarna så skaka av dig dem, och försök att lägga fokus på annat. Försök lura din hjärna genom att fixera dig vid något annat en period. Det kan vara jobbet, en annan man, ett intresse, en tv-serie, etc. Intala dig att ditt fokus nu ligger på detta andra och lägg din kraft på det.

    Det är också så att du behöver sluta tänka positivt om honom. Det är lätt hänt att man idealiserar en person och sätter denna på en piedestal när man inte känner denne på djupet, utan har fyllt kunskapsluckorna hos personen med positiva egenskaper. Gör en lista med negativa saker om honom. Lura dig inte att han var perfekt för dig, för det var han inte. Då hade han inte valt bort dig. Vänj din hjärna vid att associera honom med något negativt.

    Väljer du att försöka på egen hand och inte klarar det, så är det absolut dags att ta emot professionell hjälp. Orsaken till dina problem kan ligga djupt och kan vara mycket svårt att hantera på egen hand, tänker jag.

  • jrockyracoon

    Detta är mina tankar efter att ha läst din ursprungliga tråd.

    1. Du vågar inte ta initiativ.
    2. Du överanalyserar och förstorar små skeenden som sannolikt inte har någon större betydelse såsom en blick eller ett ordval.

    Men vad bra att du har nått insikten att du varit osunt besatt av denna man!

    Jag tänker att punkt 1 och punkt 2 ovan, hör ihop. Eftersom du inte vågar ta kontakt med killen är det förstås lättare att istället analysera och tolka små tecken in absurdum och måla upp olika scenarion som inte är verklighetsförankrade.

    Jag har haft en manlig vän som också har haft det här problemet. Han vågade inte fråga tjejen eller ta initiativ trots middagar och annat. Detta medförde att han slutligen inte fick henne, utan han träffade en annan kvinna som tog initiativ själv så han slapp. De blev tillsammans men han var fortfarande kär i den han inte vågade fråga.

    Det blir en sörja när man inte vågar vara tydlig i det man känner och vara rak mot den andra. 

    Så ett ytterligare tips till dig är att du jobbar med ditt "mod", och tar chansen nästa gång du blir förälskad. Våga fråga så slipper du analysera situationen i minimala bitar och dessutom blir det lättare att gå vidare när man har fått ett tydligt avslut med ett tydligt "nej".

Svar på tråden JAG KAN INTE SLÄPPA HONOM - Jag är besatt