Loperamid/dimor och gravid
Min läkare på MVC sa i början av min graviditet att jag kan ta dimor/imodium om jag verkligen måste och inte klarar mig utan. Gjorde då detta fram till ca vecka 12. Dock inte lika ofta som innan graviditet och försökte verkligen klara mig utan, men ja pga jobb/skola var jag tvungen vissa dagar, du förstår nog om du har samma problem..
Ja iaf, sen flyttade jag och blev så ny MVC, då sa MVC läkaren att jag hellst inte ska ta det, eftersom det inte finns studier på det.. Så det handlar väll mycket om vad läkarna tycker, personligs åsikter osv.
Från och med vecka ca 14 kanske (om jag minns rätt) fick jag plötsligt en "vanlig mage", inga besvär alls, känns slm en lyx att kunna leva med en "normal mage". Och har fått göra de tills nu, vecka 39. Men jaa, antar att de "blir som vanligt" efter födsel igen, tyvärr.. Antar att detta beror på att dom flesta blir hårda/förstoppade som gravida, kan ha fel dock.
Så ja, vet inte om detta svar hjälper dig något men som sagt, jag tog dessa i början av graviditeten och bebis mår bra :)