• Brallans

    För oss 35+ som försöker bli gravida

    Loreena1 skrev 2023-02-18 20:31:19 följande:

    Nu var det länge sedan jag skrev, men nu har vi äntligen kommit fram i vårdköerna och fått hjälp med IVF.

    Ett befruktat ägg sattes in igår så nu går jag och ruvar och hoppas att det ska fästa och må bra. ❤

    Vi får testa 5 mars.


    Vad härligt att höra att ni fått hjälp och så spännande med testtag inom kort, håller alla tummar jag har 😊

  • Brallans

     


    Nehepp det blev inget denna gången heller ☹️ 
    Blev spottings igår som utvecklades till mens idag, femte gången det skiter sig på typ 7 mån.. vet inte om jag ska skratta eller gråta. (Låg temp och blankt test typ) 


    Tänkte boka något onlinebesök med någon gynekolog på typ kry el något för att höra mig för om det bara är att gilla läget eller om det faktiskt finns något man kan göra. 

    Nu håller jag tummarna för er andra tillsvidare ❤️

  • Brallans
    Anonym (Hoppaspå+) skrev 2023-02-19 08:55:10 följande:
    Men nej! Vad tråkigt. 😔 Låter klokt att boka in möte så att ni förhoppningsvis kan få reda på varför och få hjälp. ❤️ Har ni haft problem med MF tidigare i samband med att ni försökt bli med barn eller har detta kommit nu? 
    Sist blev jag gravid på tredje försöket, det var dock 7 år sen så skulle gissa att min gamla kropp ställer till det 😖 dock så verkar det ju verkligen vilja bli gravid vilket jag ändå ser som något bra i allt detta. 
  • Brallans
    Cocachins skrev 2023-02-19 10:20:41 följande:

    MalinJ hoppas ni fick tills det imorse.

    Frufröken12 Stort Grattis <3

    Brallans Suck luften går ur än. Visst kör du babyplan test, är dom bra, alltså att lita på? Du kanske skulle testa ett annat märke? Annars är ju positivt att du verkar ha relativt lätt att få befruktat ägg, du har uppenbarligen koll på din äl, ditt ägg verkar fästas. Men sen, sen händer nått som jag inte alls förstår? Bra du bokat besök. 


    Själv har jag haft mensvärk inatt. Mensen borde komm imorgon och nu gick tempen ner lite också så har inte ens testat idag då jag nu bara inväntar mens. 


     


     


    Ja verkligen suck, ja de gångerna jag inte varit gravid har de varit helt blanka så tycker de är bra, ja min kropp verkar ju verkligen vilja bli gravid men kanske kassa ägg eller något annat, får se om jag kan bli lite klokare om jag får prata med en gynekolog.. 

    Vafan din graf var ju hur fin som helst, hoppas hoppas mensen inte kommer! 

  • Brallans

     


    TACK alla ni för era fina ord, de värmer enormt i allt detta och jag är så glad att denna tråd finns mer er alla i den för annars hade jag nog hamnat på psyket ❤️

  • Brallans

     


    Haha okej tjejer, fick prata med en manlig läkare idag online.. inga konstigheter med mina missfall tyckte han.. fråga om min sköldkörtel och om jag hade regelbunden cykel, han tyckte jag skulle boka in ett gynbesök för att kolla läget sen började han fråga vart jag varit när jag fick mitt x och lite kring när jag bröt armen.. läste sen på 1177 att han var ST i kirurgi... det var något med honom som jag störde mig enormt på men vet inte vad 😆


    Får väl vända mig till någon gynmottagning 😬

  • Brallans
    Symetrical skrev 2023-02-19 19:36:17 följande:
    Men alltså FÖRLÅT!?!??? Vad var det för jäkla skåp!? Och vad gjorde han där när du behövde ett möte med en gynekolog!? Orkar inte med svensk sjukvård ibland!!! 🤯
    Ja man fick ju liksom fylla i vad man sökte för så då tänkte jag naivt att det var en gynekolog man fick prata med då men tji fick jag.

    Såg att du fick höjning idag på tempen, nu hejar jag som satan på dig! 
    Snorkfrökenhär skrev 2023-02-19 20:34:05 följande:
    Eeeh, lät ju skumt??! Vad har din brutna arm att göra med anledningen du sökte för? Jag jobbar med administration inom vården och ingen läkare börjar babbla om sånt som inte är väsentligt för det patienten söker för? verkar helt klart skumt 😆 Det är ju lite så också idag att läkarna är så specialiserade och nischade att en kirurg inte kan särskilt mkt om gynekologi exempelvis. Så du borde få prata med en utbildad gynekolog helt klart 😅
    Ja kanske var lite mitt eget fel när jag förklarade att vi väntat med barn då jag ätit medicin emot nervsmärta som man inte skulle bli gravid på, då blev han ju nyfiken kring mitt ovanliga brott jag haft vilket inte är så konstigt om han nu var ST inom kirurgi haha.. Ja men det lät ändå som han jobbat inom gynekologi fast på kirurgsidan då han berättade om någon konferens om tumörer som han varit på med läkare från Uppsala och att deras gynekologer var bra.. ja du fattar hahaha 

    Bra jobbat med liggandet trots att ni varit sjuka, nu hejar jag som bara den från avbytarbänken på er andra :) 
    Cocachins skrev 2023-02-19 21:18:55 följande:
    Men alltså hallå? Haha alltså ditt sätt att skriva om detta fick mig verkligen att brista ut i skratt just nu åt eländet, att han börjar fråga om din brutna arm det är ju så himla sjuk så jag vet inte vad haha. Alltså tolka mig inte fel jag tycker det är så himla dåligt alltihop och egentligen ingen humor alls i det när man tänker på det. Men jag var bara inte alls beredd på bryta arm frågan när jag noga och intresserat började läsa din text och tänkte typ åh vad bra med lite input av nån som kan? men nej, det verkar ha varit ett riktigt bottennapp. Hoppas du kan få tid hos gyn. Jag har för mig att det är extremt lång väntetid till en bokad tid hos gyn här där jag bor, men hellre vänta och komma till någon vettig. 

    Ja men det är klart du ska skratta det gjorde jag med sen blev jag sjukt irriterad och sen skrattade jag igen, ibland får man liksom göra det åt allt elände. 

    Jag pratade med en privat gynmottagning idag och de hade inte tid förens slutet av april men rekommenderade en annan som de trodde hade tid snabbare så de ska ringa mig vid 13 så får vi se... ta det via VC så tar det nog alldeles sjukt lång tid skulle jag gissa. 

    Hur går det för dig? temp? mens?
  • Brallans

    Pratat med en väldigt trevlig ssk nu och fått en tid redan nästa vecka hos dem, vilket flax och känner vinden i ryggen så nu hoppas jag de hittar något eller bara hjälpa mig innan det är försent.. 

    Så nu sitter jag här på avbrytarbänken med pom poms och hejar på er alla :) 

  • Brallans
    Hanna Gitta skrev 2023-02-21 12:00:28 följande:

    Beräknad mens idag
    Positivt på äl test 7 februari så idag är det 14 dagar sen. Inte gravid enligt test igår. Ingen mens i sikte. Haft mensvärk sedan 04 i morse men inte ens en ljusrosa flytning, har för mig att det var lika konstigt förra månaden. Ska kontakta gynläkaren som skrev ut letrozol och höra nästa steg, bara mensen kommer 😄 Han sa att vi skulle ta lite prover sist vi pratade, om det inte tagit sig med letrozol inom 2 mån


    Vad drygt, men bra med lite prover för att kolla läget :) 
  • Brallans
    Cocachins skrev 2023-02-21 12:55:59 följande:

    Sista grafen och uppdateringen från den där cykeln. Mensen är här och nu vänder vi blad typ.. Gud jag trodde inte det skulle ta sån här tid att bli gravid, Jobbigast är verkligen ovissheten och att jag varje månad kastas mellan att vara super optimistisk till jätte pessimistisk. 


     


    Jag förstår dig helt och fullt, tänk alla simmare man skickar in varje månad men ändå så blir det inget.. helt rimligt att känna som man gör och jag är med dig hela vägen i den känslan... MEN det ska minsann bli vår tur om än om lite längre stund än man trodde från början :) 
Svar på tråden För oss 35+ som försöker bli gravida