mandelskrutten skrev 2021-06-03 13:23:13 följande:
Vad händer när man har fått bank-id första gången?
Laddar man själv ner alla "appar " som man vill ha tillgång till som tex när man vill boka vaccinationstid online.
Laddar man ner en "upp" då genom bank-du får att kunna boka Online och se sina hälsojournaler?
Du laddar inte ner appar via Mobilt Bank-ID. Mobilt bank-ID ligger separat på din telefon och du aktiverar den när det behövs.
Det behöver inte vara en app som kräver bank-id.
Jag gick via en vanlig websida för att boka vaccinering. Likaså för att logga in på 1177 för att se mina journaler.
Likaså för att köpa medicin online på t ex
apoteket.se. Genom att legitimera mig med mobilt-bank ID ser jag vilka mediciner jag har på recept och vilka uttag jag har kvar.
Det är väldigt enkelt att använda när man kommer in i det och är supersmidigt. De webbsidor eller appar som kräver legitimering är tydliga med när man behöver legitimera sig.
Det enda man inte ska göra är att logga in om någon annan ber dig. Det finns bedragare där ute. Men det visste du säkert :)