AndreaBD skrev 2021-06-15 18:34:44 följande:
Intressant. Min man hade dels tappat luktsinnet, dels fått konstig smaksinne efter en förkylning en gång. Men det blev normalt igen efter något år.
H*n på jobbet också fått konstigt smaksinne, där vissa saker smakar äckligt som h*n älskade innan.
Och ur vissa saker istället framträder som godare, som jag förstås det.
Men ska återkomma om jag får tag i personen igen.
Annars är ju det inte alls ovanligt för mig att få påverkad smak och lukt på en influensa, men inte så galet som för vissa på COVID-19.
AndreaBD skrev 2021-06-15 18:38:04 följande:
Det har du förstås rätt i. Det KAN ju vara ett fel, första gången. Men om man nu skulle veta att det inte är det, att det är med flit, då är det nog desinformation redan första gången? Borde vara det.
Rätt svårt och påvisa detta första gången, men när man sen upprepar samma fel tusentals gånger, så undrar man vad de vill ha sagt med substanslöshet.
Men svar ja, är de medvetna att de fabulerar, så är ju det redan desinformation första gången de skriver felet.
Anonym (this is me) skrev 2021-06-15 18:46:27 följande:
Frågan för mig som avgjorde var vilket ska man vara mest rädd för, covid eller vaccinet, svaret blev självklart covid därför vaccinerade jag mig
Ett mycket klot val och genomtänkt.