Eclipse skrev 2021-05-02 21:20:16 följande:
Jag hoppar in här jag också, inte hunnit läsa ikapp allt från trådstart men ska göra det :) kändes trevligt med en grupp där andra är i samma sits.
MF här och blödning i över 3 veckor men bara att vänta. Tanken är att börja på nytt försök så snart ÄL är igång (känner mina tydligt men ändå köpt hem ÄLtester eftersom jag inte är hundra på hur kroppen kommer bete sig efter MF) och ett gäng gravtester för kommer ju inte lita på en blödning på BIM igen om jag är extra hormonell..
Testade neg dag innan BIM för den här graviditeten och sen kom genombrottsblödning på BIM som jag då självklart trodde var mensen, var lite kortare än normalt dock och jag hade betydligt mer pms än jag brukar och var fortsatta symptom efter blödningen inser jag ju i efterhand. Inte allt för långt efter pillerstopp så när jag sen började få sparsamma blödningar igen kort därpå tänkte jag först det är kroppen som ännu inte är i fas men när det var lika efter x antal dagar testade jag och får positivt med för lågt antal veckor. Var in veckan efter och konstaterat MF. Det kom i ca v 6.
Välkommen hit, beklagar ditt missfall.
Uppdatering från mig- jag kunde inte hålla mig så jag testade mig idag. BIM är på fredag eller lördag så ett tidigt test borde ju gett positivt svar idag. Men som jag anat gav det inget positivt svar. På något sätt ser jag lite blått men tror det är jag som så gärna vill se det att jag skapar den bilden i huvudet. Visst är detta helt negativ?
Känns som ett slag i magen det här att testa sig när det inte ger positivt svar så jag ska invänta mensen nu och ev testa mig igen på fredag. Har någon av er vid förra graviditeten testat er med ett tidigt graviditetstest och fått negativt svar och sen positivt mer vid BIM? Vore ju skönt att veta om man ska hålla hoppet öppet tills fredag eller bara gå vidare/distrahera mig.
Men jag får påminna mig själv att det inte är konstigt om det inte går direkt... Men känner ni igen er i att man är lite mer otålig nu än innan MF?
Hoppas det går bättre för er andra nu! Kram