Träna sig till viktnedgång hur? Beredd att kämpa hårt som fan
När jag läser så låter det snarast som att du testar metoder som är väldigt extrema, så som vlcd som initialt ger stor viktnedgång (pga du äter nästan ingenting) men som inte är tänkt som en hållbar livsstil.
Så kan det var så att du generellt äter alldeles för lite när du gjort detta?
En bra dietist via vården ska kunna ge dig ett komplett kostprogram utifrån ditt startläge och din aktivitetsnivå. Alternativt så finns en uppsjö av personer/bolag som säljer sådant.
Det känns som att du skulle behöva hitta någon som tar ett helhetsgrepp. För när det gäller vikt så är det kosten som har störst inverkan. Träningen är superviktig och aldrig förgäves men kosten är basen.
Promenera överallt dit det är möjligt men se det inte som träning utan som vardagsaktivitet. Och sen lägger du till styrketräning!