Gasellen87 skrev 2022-05-02 21:46:49 följande:
Nä, förstår att det är svårt att njuta och vet precis hur du känner. Just de, nu minns jag, beklagar er förlust. Kan inte föreställa mig hur det är men förstår att du känner dig klar. Jag känner mig oxå klar, har fyra två flickor och två pojkar, hjärnan är klar men hjärtat rymmer fler ;)
Så spännande, vi har inte heller tagit reda på kön någon gång och tycker de är så kul att inte veta. Vad har ni sedan innan? (Minns inte från tidigare i tråden).
Jag arbetar som lärare på lågstadiet så har redan gått 3,5 år på högskolan men är ändå lite sugen att plugga igen. Nu har jag inte jobbat mer än knappt 2 månader på tre år och kommer totalt vart hemma nästan fyra år innan jag ska börja igen så kanske är bäst att blrja jobba och känns efter men jag har faktiskt sökt högskola till hösten, kurser och program så vi får se. känns iaf skönt att alla man pratar med inte tkr man är för gammal ;) vad arbetar du med?
skulle vi bli oplanerat gravida i framtiden så kommer vi med största sannolikhet behålla men blir inga fler planerade :)
en flicka och en änglapojk sen innan. Är så otroligt nyfiken men väldigt glad att vi hållt oss från att kolla varje gång. Blir liksom en extra överraskning när man äntligen får träffas sen :)
jag jobbar med utemiljöer. gillar variationen av kontorsarbete och att få vara ute.
såklart man aldrig är för gammal att sadla om och lära sig något nytt. visst kan det kännas motigt när man redan läst massa poäng osv men erfarenhet och kunskap man fått med sig under resans gång har förmodligen lett en fram till det man vet och vill idag.