Anonym (Lina) skrev 2020-11-01 22:18:03 följande:
Nu skrev jag inte normalbegåvad utan lågbegåvad. Barn (och vuxna) som faller inom normalspannet men ligger lågt.
Särbegåvning kan vara en belastning men också medföra en hel del positivt. Dessutom ses det som lite "fint" att vara högbegåvad vilket att vara lågbegåvad aldrig någonsin gör.
Du skriver högpresterande där du menar högbegåvad. Gör ditt inlägg lite rörigt. Högpresterande barn misslyckas inte i skolan.
Jag förstår att du upplever det som rörigt men det är så att det handlar om så mycket mer än bara IQ, det är därför man använder begreppen högpresterande respektive lågpresterande istället för hög- och lågbegåvad. En aspekt av det är att "lågbegåvad" är stigmatiserande och bara därför bör man använda begreppet "lågpresterande" istället.
Nu när du känner till det och läser inlägget igen blir det säkert inte lika rörigt.
Jag skrev precis att högpresterande barn väldigt ofta misslyckas i skolan, att det är en myt att de klarar av det just pga deras prestationsförmåga. Du bevisar att det är just en myt. Att du inte tar till dig informationen är något som ligger hos dig men oavsett det så speglar din övertygelse och tro inte verkligheten.