Inlägg från: Anonym (Pajsaren) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Pajsaren)

    Över 600 000 utandsfödda går på bidrag och kan ej försörja sig själva hävdar professor i nationalekonomi. Hur påverkar detta samhället?

    https://www.facebook.com/axessmagasin/videos/745245919346319/

    Professor i nationalekonomi hävdar att mer än 600 000 utlandsfödda går på bidrag och ej klarar av att försörja sig själva. Hur påverkar detta samhället?
    Hur ska problemet åtgärdas?

  • Svar på tråden Över 600 000 utandsfödda går på bidrag och kan ej försörja sig själva hävdar professor i nationalekonomi. Hur påverkar detta samhället?
  • Anonym (Pajsaren)
    AnnaSturesson skrev 2020-10-03 15:14:23 följande:

    Det är ju extremt stort problem. Det innebär att vi andra både ska försörja dem genom att de får bidrag. Sen är de även med och belastar vår gemensamma välfärd utan att ge något tillbaka.


    Hur löser vi det?
  • Anonym (Pajsaren)
    Anonym (est7x6r5y5h6txxetahse4g5) skrev 2020-10-03 17:11:43 följande:

    Alla som jag mött involverade i diverse program och åtgärder som jag antar räknas som bidragstagare vill innerligt ha jobb men får inga. För det finns inte så såvida du inte kan trolla.... Fler arbetsgivare måste våga ta chanser och anställda folk som har svårt att komma in i arbetsgivet, inte bara invandrare.


    För att vi tagit emot enorma skaror människor som saknar relevant utbildning. Att folk vill ha ett jobb förstår nog de flesta, men sedan ska de kunna konkurrera om det. De jobb som det finns många av idag är arbeten som är högkvalificerade, jobb som de aldrig kan få om de inte utbildar sig. Och det kan många inte göra eftersom de saknar betyg, förmåga eller vilja att satsa. Många har flera småbarn som de ska ta hand om, då går det inte at plugga. 

     
  • Anonym (Pajsaren)
    Anonym (est7x6r5y5h6txxetahse4g5) skrev 2020-10-03 17:34:17 följande:
    Ja, endast högutbildade kan inte vara de enda som behöver fly såklart. Av de x antal som jag har mött är inte viljan ett problem men språk kan vara ett besvär och särskilt om de inte har någon att träna med.
    Nej. Men att man flyr betyder inte att man för all evighet måste stanna här. Man kan återvända, vi skulle kunnat ha temporära uppehållstillstånd som gäller tills dess att krigen upphört. Sedan skulle man kunnat ha kvar de som lyckas etablera sig och som inte blir en börda.
Svar på tråden Över 600 000 utandsfödda går på bidrag och kan ej försörja sig själva hävdar professor i nationalekonomi. Hur påverkar detta samhället?