Inlägg från: Anonym (PK?) |Visa alla inlägg
  • Anonym (PK?)

    Tidskriften EXPO i skolan??

    På något jävla sätt har Expo infiltrerat både här och där. Det är en lömsk rörelse med skumma metoder.

    På SR-nyheterna anlitades deras representant som expert i frågor om högerextremism. Det motsvarar att ha NMR-representant som expert då man ska diskutera vänsterextremism.

  • Anonym (PK?)
    Anonym (Anonym) skrev 2020-08-21 12:10:27 följande:

    "Expo är partipolitiskt obunden med en uttalad avsikt att vara partipolitiskt gränsöverskridande och att samla antirasister oavsett övriga åsikter och värderingar." Wikipedia

    Är det propaganda att bekämpa rasism..? Jag tycker i så fall man gör rätt som sprider sådana åsikter. Du vet, allas lika värde osv, sånt som skolan har uttryckligen i uppdrag att "propagera" så vänstervridet för.


    Det är det som är det luriga med Expo, utåt sett lyckas de rätt väl framstå precis som de skrivit på Wikipedia. Men bakom kulisserna är det en ljusskygg verksamhet med kopplingar till den antidemokratiska stenkastarvänstern.

  • Anonym (PK?)
    Anonym (Anonym) skrev 2020-08-21 12:42:41 följande:
    Göteborgsposten beskriver Expo på samma sätt, men de är väl mutade förstås.

    Finns det bevis för den där stenkastarvänstern? Det enda jag sett är att de medvetet verkar väldigt inriktade mot SD, lite mer bredd vore önskvärt förstås.
    GP? Den här?
    www.gp.se/ledare/expo-p%C3%A5-villov%C3%A4gar-1.3500994

    Expo skriver själva "Expo granskar, dokumenterar, analyserar och upplyser om intoleranta, rasistiska och högerextrema grupper och idéer för att stävja dess inflytande i samhället." vilket omfattar den sannolikt största åsiktsregistreringen i Sverige.

    Du kan själv läsa på expo.se/nyheter, gör du det med kritiska ögon är det skrämmande.

    De publicerar hemadresser till åsiktsmotståndare, allt för att underlätta "hembesök" (har hänt). Tyvärr blandade de ihop adresser så att även helt oskyldig släkting fick "hembesök".

    sverigesradio.se/sida/artikel.aspx

    www.svt.se/opinion/expos-nazi-forklaringar-kanns-inte-genomtankta
  • Anonym (PK?)
    Padirac skrev 2020-08-22 11:17:35 följande:
    Expo bidrar med ett viktigt arbete för att visa var högerextremism, fascism och rasism finns i samhället.

    Det är som alltid bra att fakta kommer fram - så här kommer lite fakta om EXPOs grundande - som av en en inte slump sammanfaller med tidsperioden då SD grundandes av nazister, fascister och vitmakt.

    https://sv.wikipedia.org/wiki/Expo#Bakgrund

    "Efter att Riksförbundet Stoppa Rasismen valt att inte ordna någon motdemonstration vid det högerextrema firandet av Karl XII:s dödsdag i Lund den 30 november 1991 bildade en grupp syndikalister och anarkister gruppen Antifascistisk aktion.[5] På grund av de metoder Antifascistisk aktion använde försvann en del av det breda stöd antirasismrörelsen tidigare haft.[5] I denna aktivistmiljö till vänster om den politiska mitten[förtydliga] växte sedan Expo 1995 fram ur Riksförbundet Stoppa Rasismen.[6][7] Man valde från början att öppna upp organisationen och tog kontakt med samtliga etablerade partier samt olika personer och organisationer i samhället som ställde upp på tidningens plattform.[3]

    En målsättning vid grundandet var att finna ett brett stöd för tidningens plattform "att värna om demokrati och yttrandefrihet i kampen mot rasistiska, högerextrema och totalitära ideologier."[3] Redan före starten hade Expo fått med sig de politiska ungdomsförbunden för den tidens riksdagspartier (moderata ungdomsförbundet kom med några nummer senare). Med fanns också företag (som investmentbolaget Proventus), organisationer (som Svenska kommittén mot antisemitism och ABF), privatpersoner, författare, religiösa ledare med flera.[3]


    Ur gruppen som var med och grundade Expo namnger Expo själva endast Stieg Larsson,[4] men även Andreas RosenlundJennie K Larsson och Jesper Weithz har angett sig som grundare,[8] samtidigt som Tobias Hübinette hävdar att han var ensam grundare.[9] I den ursprungliga Expogruppen fanns det med personer som varit med i Antifascistisk aktion men där alla enligt Rosenlund hade lämnat den miljön bakom sig när Expo bildades.[10]


    Titeln stiliserades i början som eXpo, men byttes till EXPO i samband med det tredje numret 2004.[11] Namnet tog tidningen från ett informationsblad Hübinette tidigare hade gett ut.[12]


    Kunskapsbank och kontakter[redigera | redigera wikitext]

    Innan Expo startades hade material samlats in för att bygga upp en kunskapsbank kring svensk högerextremism. Kontakter söktes också med forskarvärlden. Pettersson skriver: "Det var också genom kontakter med forskarvärlden och genom att bli erkänd i den akademiska världen som Expo skulle slippa stämpeln som en politisk aktivisttidning och få en expertstatus på sitt område."[13] Även internationella kontakter knöts för att möjliggöra granskningen av hur personkontakter över gränserna såg ut. Redan från start fördes regelbundet samarbete med andra tidningar i Europa, såsom brittiska Searchlight, tyska AntiFaInfo-Blatt, franska Reflex och norska Monitor, för att nå detta syfte.[14]"


    https://sv.wikipedia.org/wiki/Riksf%C3%B6rbundet_Stoppa_Rasismen

    "Riksförbundet Stoppa Rasismen, en först tvärpolitisk organisation, grundad 1983, sedan 1999 insomnad organisation, vars syfte var att motarbeta rasism och främlingsfientlighet i Sverige. Tidskriften Stoppa Rasismen utkom mellan 1983 och 1997.[1] Denna tidning utvecklades sedan till tidningen Expo.

    Organisationen delade ut Ronny Landin-priset 1988-1999.


    Antifascistisk Aktion anger i sin egen historieskrivning att det egna nätverket bildades som ett svar på att Riksförbundet Stoppa Rasismen inte anordnade några motmanifestationer kring Karl XII-dagen 30 november 1991."


    "sin egen historiebeskrivning", det är precis det som är problemet med de ovan nämnda antidemokratiska organisationerna. De har en trångsynt, skev världsbild. De är förblindade av hat mot allt och alla de inbillar sig är fiende.
  • Anonym (PK?)
    Padirac skrev 2020-08-22 12:09:06 följande:
    Det ser ut som att du försöker påskina att EXPO är AfA - men det har jag inte sett några belägg för..
    Kom ihåg att du själv valde att hänvisa till Afa och Expo i samma inlägg.

    Jag påstår inte att Expo är samma som Afa. Vissa likheter och kopplingar finns dock.

  • Anonym (PK?)
    KillBill skrev 2020-09-03 09:41:03 följande:

    Fascinerande att du gör organisationen EXPO ansvarig för vad enskilda medarbetare har utryckt på Facebook.


    Det är precis vad många gör om SD...

  • Anonym (PK?)
    KillBill skrev 2020-09-04 11:42:56 följande:

    Thomas Olin, SD-politiker i Mölndal delar nazistiska uthängningar av privatpersoner. Han hävdar att tusentals vita kommer ?släpas ut på gatan och avrättas? i USA om Joe Biden vinner presidentvalet. I ett annat inlägg som SD-politikern delar beskrivs personer på SVT som ?sosse/mp-horor?.

    expo.se/2020/08/sd-politiker-sprider-vit-makt-propaganda-och-beskriver-svts-personal-som-?


    "Fascinerande att du gör organisationen EXPO ansvarig för vad enskilda medarbetare har utryckt på Facebook."
Svar på tråden Tidskriften EXPO i skolan??