Underhåll / bidrag till 20-åring
Går din dotter fortfarande i gymnasiet?
Jag förstår att man vill hjälpa sitt baen som har lite svårt att ta sig in i vuxenlivet, attfå jobb osv. Exakt hur beror ju både på er situation och på hur tjejen är som person och vad orsaken till stödbehovet är.
Om hon har 9000 egter skatt och får bo gratis hos sin mamma borde hon klara sig på det. Studenter har ca 10500 pch ska betala hyra på det också. Ett sätt om du vill stötta henne kan kanske vara om ni räknar ut vad hon borde betalat i hyra hos sin mamma (med eller utan mat beroende på uppgörelse) och du betalar hälften av den summan till mamman. Då är ni båda med och stöttar henne i det grundläggande och övrigt får hon stå för själv.
Annars kan man ju gå in och stötta en specifik sqk. Tex körlektioner om hon behöver körkort för att lättare få jobb, eller köpa en ny cykel om hon behöver det, eller något mer ewgelbundet som ett busskort.
Ett annat sätt är att lägga undan den summan per månad som du tycker är rimlig och ge henne som stöd när hon är redo att flytta hemifrån.