Är inte intresserad mera.
Hej är ihop med min sambo från 5 år tillbaka, vi har ett lite barn. Min lust till sex är helt borta, vi har provat allt känns det som men inget hjälper. Gör mig ledsen som fan.
Har doch fantasier om andra och tycker andra är attraktiva. Borde jag göra slut med sambon, eller kanske ta en paus.
Helt ärligt så är jag inte kär kär i honom längre och tkr vårt förhållande är tråkigt. Vi har mycket som vi inte kommer överens om i det vardagliga livet som kommit upp under åren som har gjort att ja jag insett att jag inte vill leva hela mitt liv med honom.
Hur tar manupp något sådant "från ingenstans"
Vad jag tycker att du bör göra är att ta dig tid, öppna ett dokument på dator och skriv allt du gillar med din partner och allt du är tacksam för vad gäller honom. Sen skriver du alla saker som du stör dig på. Sedan så tar du någon dag och verkligen funderar på om dessa saker är något ovanligt och om problemen verkligen är hos honom. Är det problem som går att åtgärda. Är det problem som ni vill åtgärda?
Om dina svar på dessa antyder att ni gör bäst i att göra slut, se då till att ta upp det med honom. Du kan till en början ta upp det som ett problem, eftersom att det är mellan er. Det taskigaste man kan göra mot sin partner är att hålla såna här saker inom sig och istället för att säga "detta är ett problem vad gör vi?" så har man grubblat på det så länge så att man istället säger "detta är ett problem och jag orkar inte mer därför du ändrar inte på dig och jag har tröttnat".
Så ta upp det med honom om det inte är försent och se om det finns en lösning och om inte så kan det kanske vara dags att gå vidare för allas skull men var försiktig och gör inget du inte på.
Sedan om ni nu skulle göra slut, håll fast vid ditt beslut.