Inlägg från: Anonym (Bio) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Bio)

    Gamla ärvda pengar

    Jätterörigt.

    Ni behöver skapa system och struktur på er ekonomi, inte lösa en grej i taget vartefter de dyker upp. En vanlig variant är att ha ett gemensamt konto som båda för över pengar till, ibland olika mycket i förhållande till den egna inkomsten. Sen betalar ni allt gemensamt från det kontot.

    Superbra att du tänkt på pensionen. Har du gått ner i tid ska han givetvis kompensera dig ekonomiskt för det genom pensionsspar och kompensation för försämrad sgi.

    Sen bör ni gifta er alternativt skriva testamente. När en av er dör ärver barnen, så som ni har det nu. Det kan sluta riktigt illa.

    Jag skulle föreslå att ni hör efter om ni kan få hjälp av kommunens budgetrådgivare och ser över hela er ekonomi och hur ni smartast delar upp det mellan er. Sen bokar ni möte med en jurist och kollar upp allt kring arv och eventuell bodelning.

Svar på tråden Gamla ärvda pengar