Hemma själv med sommarlovsledig bonus
Är hemma från jobbet nu på heltid i väntan på förlossning av min förstfödde. Min mans barn, 10 år gammal, bor här mestadels och har umgänge med sin mamma varannan helg.
Min man har valt att inte ha barnet på fritids i sommar men kommer själv jobba heltid.
Jag känner mig frustrerad över att jag nu förväntas passa upp på barnet genom att fixa mat, vara tillgänglig, ta med på aktiviteter och anpassa mitt eget schema för att barnet är hemma. Hade jag fått välja hade barnet varit på fritids, men det är inte jag som bestämmer det.
Min man ser inte problemet som jag upplever och är dels av åsikten att barnet inte kräver så mycket uppassning, samtidigt som han tycker att jag kan ordna lunch till barnet när jag ändå är hemma och ska äta själv, och dels anser att jag får vänja mig vid detta då jag snart har ett eget barn på heltid.
Jag känner mig dum om jag nu åker iväg under en dag och umgås med vänner eller familj, eller om jag inte ser till att barnet exempelvis har mat och sånt. Dessutom känns det inte bra att lämna barnet ensamt längre stunder trots att det egentligen varken är mitt val eller ansvar (enligt mig).
Dessutom är jag som höggravid ju hemma för att vila upp mig, vilket blir svårt när jag förväntas passa upp barnet och vara mitt i leken med barnet och dennas sommarlovslediga kompisar som springer ut och in.
Hur tänker ni kring detta och hur hade ni själva agerat?
Jag förstår dig helt - jag skulle inte vilja ha min egen 10-åring hemma hela sommaren. Nu är jag inte höggravid men jobbar hemifrån och därför är 10-åringen på fritids typ 08-15. Inte för att han kräver någon enorm omvårdnad hemma, men precis som du pekar på är det ändå en hel del smågrejer. Och jag antar att det inte går att typ ligga i soffan och kolla på netflix en hel dag - vilket kan vara guld värt som höggravid.
Jag skulle nog krävt, och förväntat mig att min make lyssnade, att han skulle vara hemma eller att pojken skulle vara på fritids 08-12 och sen kunna kunna gå hem. Då skulle han iaf få i sig mat och aktiveras ett par timmar, och du skulle få totalt lugn i ditt hem, men han skulle ändå hinna leka och cykla och bada och allt vad det är, samt att han är hemma heltid de veckor mannen har semester.
Annars skulle jag nog fly hem till en kompis tomma lägenhet eller till mina föräldrar eller nåt om dagarna... bara för att just få göra ingenting.