Padirac skrev 2022-01-16 19:54:00 följande:
Rasism och främlingsfienlighet handlar om att grupper eller personer med visst ursprung eller viss kultur eller religion eller vissa seder eller viss fenotyp anses vara mindre värda eller sämre och därför diskrimineras eller utsätts för förföljelse eller förminskas.
Det kan finnas olika skäl till att invandring/migration vill stoppas eller minskas - det kan vaar av praktiska skäl eller liknande, det kan också vara av rasistiska skäl.
Vilka skäl Leijonborg hade vet jag inte - jag vet inte heller vilka skäl Morgan har, men jag vet heöt säkert att SD har rasism och främligngsfientliha skäl - vilket Åkesson stydligt uttryckte i partiledardebatten inför valet 2018.
Så det är inte alls något problem vad som rymms i begreppen - problemet är helt enkelt att samma åtgärder och förslag ka läggas fram av olika skäl - om åtgärderna och förslagen bygger på rasistiska och främlingsfientliga grunder så är det rasistisk - om förslag och åtgärder få rkonsekvenser som gör att att grupper eller personer med visst ursprung eller viss kultur eller religion eller vissa seder eller viss fenotyp anses vara mindre värda eller sämre och därför diskrimineras eller utsätts för förföljelse eller förminskas har förslaget rasistisk och/eller främlingsfientliga följder.
Rasism kan vara såväl medveten som omedveten eller någon sorts blandning av de båda.
När du förminskar rasism och främlingsfientlighet genom att ta enskilda påståenden utan kontext så går du rasisters och främlingsfientligas ärende eller så kanske det kan beskrivas som deras 'nyttiga idiot' - om du ursäktar uttrycket för jag hittar inget bättre för den som inte begriper skilnaden och normaliserar rasisternas och de främlingsfientligas värderingar.
Så Morgan Johansson är rasisters och främlingsfientligas 'nyttiga idiot'? Eller är det bara jag som citerar honom?