namespace skrev 2020-03-27 09:09:09 följande:
De irriterar mig att svenska myndigheter inte pratar klarspråk kring hur allvarligt det här virus utbrottet faktiskt är. Människor måste kunna se sanningen i vitögat för att kunna ta de beslut som nu måste fattas. Ett sådant beslut är om man ska låta sin gamla mamma sitta kvar på vårdhemmet och med stor sannolikhet bli smittad och dö eller om man ska ta hem henne. Ni som kan ta hem era äldre släktingar och isolera dem i hemmet gör det! Det går inte att stopa en spridning på vårdhem om inte hela personalen isoleras där tillsammans med patienterna dygnet runt.
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2020-03-27 09:11
det handlar om två månader, förhoppningsvis är situationen en annan när det blir sommar och varmt väder
Men ska ni andra då aldrig gå ut och handla, göra ärenden osv.
Vad händer om någon i familjen få minsta symptom på förkylning mm.
Min mamma gick bort för ett par år sen men på hennes boende fanns ju sjuksköterska tillgänglig dygnet runt som kunde se till och hjälp de äldre om dom behövde det, de flesta som tog hand om dom äldre var undersköterskor med erfarenhet och tog hand om min mamma på ett fantastiskt sätt.
Jag var så orolig när hon fick alzheimer och fick flytta in på boende men jag kan säga att hon kunde inte ha haft det bättre, underbar personal som tog hand om henne så bra.
Dom hade bra hygienrutiner men kunde också avgöra om hon blev sjuk vad dom skulle göras.
Jag skulle ha varit trygg med hennes boende om hon levt nu, vi jobbar ju, till viss del hemma men som sagt vi måste handla, hjälpa andra släktingar, vi har barn som går i högstadiet osv.
Hade varit mycket farligare att vara hos oss för henne.
Nu har vi en släkting som fyllde 100 år tidigare i år, Hon bor på ett fantastiskt äldreboende och hon trivs där hon numer känner sig trygg med andra boende som hon känner, personalen gör ju ändå saker med de äldre, dom kan sitta och sjunga tillsamman, läsa ihop osv.
Personalen är där för deras skull, hemma finns inte samma tid att ta hand om och underhålla som på äldreboendet.
Sen kan det ju finnas bättre och sämre boende förstås.
Sen är det tråkigt att man inte kan träffas som det är nu.
Men det är heller inte alla äldre som skulle må bra av få flytta ifrån sitt boende där dom är hemma och trygga för att bo någon annanstans för några månader och sen flytta tillbaka, det kan vara jobbiga omställningar för många äldre speciellt om man är dement t ex. Men det kan naturligtvis vara olika för olika personer.
Vill den äldre flytta hem till släktingar och t ex barnen vill det också och har den möjligheten att ta hand om dom så går naturligtvis bra men många äldre har ju ett vårdbehov som inte är lika lätt att ta hand om i hemmet.
De flesta på boende har ju något vårdbehov annars hade dom kanske bott kvar hemma med hemtjänst.
Men självklart kan man göra olika och det är ju upp till varje familj vad man kan, vill och har möjlighet att göra.