Kompisen är avundsjuk
Det första stycket du skriver, jag förstår inte riktigt vad det är som visar på avundsjuka i det?
Men generellt, det är självklart även jobbigt att vara den som är föremål för avundsjuka.
Jag måste dock säga att jag föredrar när personer är "ärliga" dvs på något sätt öppet visar just att de ör avundsjuka eller tom säger det rakt ur.
Det riktigt vidriga, som jag tror är vanligast bland tjejer, är att tjejer som är avundsjuka på att någon annan tjej tex lyckas bättre i skolan osv- fryser ut "hotet" och försöker dra med sig andra med.
Så att den avundsjuka ska få allt ljus på sig och ingen ska hota deras imaginära bild av att de är den mest fantastiska personen i rummet.
Sådant mer manipulativ beteende- där egotjejen aldrig skulle visa att hon är avundsjuk, eller säga det- är mer förrädisk och skadlig.
För där kan egotjejen verkligen ställa till det, lyckas hon dra med sig andra att frysa ut den begåvade tjejen (som ofta kanske inte är så skrytig) kan hon tvingas byta skola för att komma bort från den skadliga miljön.
Allt medan egotjejen bara låtsas som att det regnar, och att hon inte aaaalls hade något att göra med att den begåvade tvingades byta skola.
Och egotjejen fortsätter att breda ut sig, nu utan konkurrens....
Så summa summarum: det är i alla fall positivt att tjejen i ditt exempel "erkänner" att hon är avundsjuk (visar det öppet).
Det kunde vara värre, dvs att hon istället ansträngt sig för att INTE visa sin avundsjuka och istället försökt dra med sig personer och frysa ut dig.
Det du kan göra är att bara försöka strunta i hennes pikar, kommentarer eller vad det nu är, och fortsätta leva ditt liv o sträva efter dina mål.