Inlägg från: Anonym (N) |Visa alla inlägg
  • Anonym (N)

    Ser matintaget ok ut? Förbättrningstips?

    Anonym (Tjocka Märta) skrev 2020-02-03 19:07:23 följande:

    Hej alla. Igen. Jag övergav den förra tråden då den blev lång och rörig. Nu vill jag ha lite återkoppling på maten jag åt förra veckan och veta om jag är på rätt väg och vad jag kanske kan förbättra. För er som inte läste min förra tråd så bestämde jag mig efter den startades att jag skulle försöka ändra mina matvanor och kanske gå ner lite från mina, som jag tog reda på under trådens gång, 112 kg.

    I alla fall så åt jag det här förra veckan.

    Måndag

    Frukost: Bollnäsfil 3 dl med 2 msk blåbärsmusli och 1/2 banan och 1 Coop fröknäcke med 2 tsk leverpastej och 2 skivor gurka. Inget smör.

    Lunch: Potatis- och purjosoppa som var hemlagad med matgrädde. 3 dl. Lite kycklingrester från en kycklingklubba max halva.

    Middag: 75g pasta med 1/2 kycklingfilé, 1/2 dl creme fraiche, 1 msk mandel. En näve ruccola, lika mycket spenat, lite rödlök och gurka

    Kvällsmacka: 10 rostade saltade mandlar

    Tisdag:

    Frukost samma som måndag

    Lunch samma som måndag middag

    Middag: 2 potatisar med stuvad vitkål och svamp 75g av varje. Matgrädde.

    Kvällsmacka: Samma som måndag

    Onsdag:

    Frukost samma som mån+tis

    Lunch samma som tis middag

    Midag: Ris av 1/2 dl okokt, stekt kassler, 2 msk creme fraiche. Ruccola spenat gurka och rödlök som måndag.

    Kvällsmacka: 1 skiva fröknäcke

    Torsdag:

    Frukost: Mannagrynsgröt på 2 msk mannagryn och mellanmjölk enligt receptet. 1 dl mjölk att dricka till. 1 rågkaka med 2 tsk leverpastej och 2 skivor gurka

    Lunch: Som middag onsdag middag

    Middag; 1 bit lax, ris 1/2 dl okokt, 1 dl broccoli. 2 msk creme fraiche

    Kvällsmacka: 1 dl majsnötter

    Fredag:

    Frukost samma som torsdag

    Lunch samma som torsdag middag

    Middag: Pasta 75g, köttfärsröra på 100g köttfärs, broccoli, rödlök, vitkål, svamp, majs och 1 dl creme fraiche

    Kvällsmacka: liten choklad, 24 gram

    Lördag:

    Frukost: äggröra 2 ägg 1 msk matgrädde, 1 msk smör. 1 rostbröd med 2 skivor ost och 2 tsk skogsbärsmarmelad. 2 dl apelsinjuice.

    Lunch: Samma som fredag middag

    Middag: 150g Lövbiff, 100g potatiskroketter, 20g kryddsmör. Ruccola, spenat, gurka och rödlök

    Efterrätt: Vit chokladmousse, 1/8 av ett recept med 2 dl grädde och 100g choklad.

    Söndag:

    Frukost samma som lördag

    Lunch En varmkorv ute

    Middag: Pannkakor med överbliven köttfärsröra och 1 dl ost.

    Kvällsmacka: liten choklad och 1/2 dl majsnötter

    Drycken är alltid vatten om jag inte skrivit något annat.

    Ni som läste i min andra tråd kan se att den stora förändringen just nu är att jag ätit lunch alla dagar, vilket jag nästan aldrig gjort innan.

    Vad säger ni? Är jag på rätt väg? Vad kan jag göra bättre?


    Du äter fortfarande för mycket och endel fel.
  • Anonym (N)
    Anonym (Tjocka Märta) skrev 2020-02-04 20:27:01 följande:

    Ok så vägled mig.


    Du har fått en massa bra tips i din första tråd. Varför inte ta till dig dem?

    Fett, protein och en liten liten del kolhydrater är en bra start. Skippa helt snabba kolhydrater (vitt bröd, pasta, ris, potatis etc) och socker. Ät enbart lite frukt eftersom de innehåller fruktsocker som inte är bra i för stora mängder.

    Ta maten på en mindre tallrik. Drick vatten om du känner dig sugen/hungrig. Går det över med vatten så var det falska hungerkänslor.
Svar på tråden Ser matintaget ok ut? Förbättrningstips?