6 misslyckade återföringar - vad nu?
Hej!
Vi har precis misslyckats med vår sjätte embryoåterföring och skulle vilja ha tips från er kunniga människor därute.
Lite bakgrund:
Vi är 29 respektive 30 år, försökt sedan mars 2017. Fick ett utomkvedshavandeskap ett par månader senare och opererade bort ena äggledaren.
Utredningen våren 2018 visade ingenting, inte heller spolningen av den äggledare jag har kvar.
Började vår första ivf i januari 2019, privat på Livio Falun. Kort protokoll, 13 ägg ut, tio befruktade. Ett återfördes färst, två frystes ned på dag fem och två frystes på dag 6. Färsk återföring blev ingenting. Första frysta återföringen blev ingenting. Fick förresten lutinus även här med FET i naturlig cykel. Andra frysta fick jag lutinus, progynon och trombyl efter återföring. Blev ett plus som höll i sig i några dagar innan jag fick hugg i magen och blod och plusset försvann. Vid tredje frysta återföringen skulle vi få återföra våra två kvarvarande embyon men ett klarade inte upptining. Alltså blev det ett kvar som dock inte var perfekt. Fick återigen lutinus, progynon och trombyl men det blev inget.
Vår andra ivf började vi nu i augusti på Akademiska i Uppsala. Samma protokoll, tolv ägg ut och elva befruktades. Ett återfördes färskt och fyra frystes ned på dag fem. Färska återföringen blev inget. Första frysta tog jag bamyl på eget bevåg (ca 80 g per dag) samt lutinus och det blev ett plus, men även här gick det bara någon dag innan jag fick hugg i magen och blödning och nu är plusset borta.
Sammanlagt är alltså sex blastocyster återförda från två äggplock. Vi har tre kvar i frysen just nu.
Jag har fått recept på trombyl igen från en privat gynekolog så det kommer jag ta. Men annars då? Vad kan jag önska från min läkare? De på Akademiska har sagt att de inte ger annan medicin än lutinus.
Bör vi försöka igen utan några ändringar? Bör jag byta kost? Gå till Marie på Fertilitetplus? Byta klinik när våra frysta är slut? Böna om två embryon insatta?
Vi har inte riktigt ekonomisk möjlighet just nu för utredning utomlands. Jag har varit i kontakt med Fertilitetplus men även det blir ganska dyrt med resorna. Men är det några prover jag absolut borde ta via dom eller tex Werlabs? I så fall får vi punga ut.
Vet att det finns många här med enorm kunskap så hoppas på tips! Men om inte har jag i alla fall fått skriva av mig :)