• MR Xyz

    Återkrav CSN

    Från CSNs hemsida:

    "CSN kontrollerar att de inkomstuppgifter du lämnat till CSN stämmer. Kontrollen gör vi två år efter året du tjänade pengarna. Vi gör kontrollen genom att jämföra de inkomstuppgifter du lämnat till CSN med de inkomstuppgifter som vi då fått från Skatteverket.

    Om du haft studiemedel eller studiestartsstöd och det visar sig att du haft inkomster över fribeloppet som du inte meddelat oss, måste du visa hur inkomsten varit fördelad under året. Det behöver vi veta eftersom CSN tar hänsyn till din inkomst per kalenderhalvår, medan den uppgift vi får från Skatteverket är per år."

    Du måste ändå skicka in lönespecar vid kontrollen så det är bättre att ta tag i det direkt.

  • MR Xyz

    Och direkt när jag skickat förra meddelandet hittar jag detta på ett annat ställe på deras hemsida:

    "Om du inte visar hur dina inkomster fördelats över respektive halvår, kommer vi att utgå från att inkomsten är jämnt fördelad över året."

Svar på tråden Återkrav CSN