Dumma politiker... - läs detta tjejer!
Så som jag ser det är problemet snarare att det är uttalanden som hans, att han inte TROR att det är så många barnlösa som lider, som skapar myterna och det inskränkta bemötandet som många barnlösa par får. Det är snarare så att uttalanden som hans gör att de barnlösa som mår dåligt inte syns - simsalabim så var det problemet löst: de syns inte - de finns inte!
Vidare avslutas artikeln med:
"- Jag kan tänka mig att vissa kanske inte klarar det så bra men för de flesta är det nog inget problem att vänta i kön."
Vilka är "vissa"? Här är ett solklart fall av andrafiering - de flesta klarar ju säkert av att vänta enligt honom och vem vill vara som de där "vissa" som han pekar på?
Visst finns det bra saker i artikeln men då han är ordförande i regionens hälso- och sjukvårdsutskott, anser jag det vara skrämmande hur lite han har på fötterna, hur stort elände han kan ställa till med och vilket osynliggörande han bidrar med.
Eller???