Inlägg från: Seven Costanza |Visa alla inlägg
  • Seven Costanza

    Börja jobba igen efter f-ledighet. Ångest!

    Är inte föräldraledig längre men känner ändå igen mig inför jobbstart imorgon efter två veckors julledighet. Särskilt känner jag igen mig i detta med att ge så mycket av sin energi till att ta hand om andras barn att man kommer hem trött och sliten till sitt eget barn (jobbar inte på förskola men på högstadiet så det är tufft och intensivt på sitt sätt). Har ett snart treårigt barn som jag var hemma med i 1,5 år och har nu jobbat lika länge som jag var hemma, och tiden går SÅ fort. Han förstår mer nu också och pratar ofta om att mamma måste jobba (alltså när jag måste göra mina tio timmars förtroendetid.åtminstone delvis under den tid han är vaken, för om jag väntar med allt tills han somnat är jag för trött).  Fy, det känns i hjärtat...   Jag ser fram emot att han snart slutar vila på dagtid  så att han förhoppningsvis somnar lite tidigare så att jag kan vänta med jobbet tills han sover. Jag trivdes inte superbra med att vara hemma på heltid heller, men skulle nog vilja jobba max 60% egentligen. Jag planerar att gå ner i tid igen i augusti till 80%. Håll ut!!

  • Seven Costanza
    josssa skrev 2019-01-06 22:11:54 följande:
    Tack för dina stöttande ord! Kan verkligen tänka mig att det är minst lika krävande och intensivt att jobba på högstadiet. Man minns ju bara själv hur det var när man gick i åk 7-9.

    Och det du skriver gällande sena nattningar med din sån känner jag också mycket väl igen. Innan min äldsta dotter slutade vila på dagen då hon var runt 3år.

    Känns taskigt att säga men det känns typ lite skönt att höra att det är fler som tycker det känns jobbigt att jobba imorgon hehe.
    Ja som det nu sover han ca en timme på förskolan och han behöver det, men sedan somnar han inte förrän tidigast runt 20.30, ofta senare... Vi har provat massa olika sätt att få honom tröttare men nu tänker vi nog vi bara hålla ut under våren istället med vetskapen om att han fortfarande behöver sin vila på dagen så att han är glad på förskolan och orkar med dagen där. Han trivs jättebra på förskolan och jag är så tacksam för alla duktiga pedagoger som gör sitt bästa för barnen varje dag!! 
     
    Efter sommaren ska han börja på 3-5-årsavdelning och där sover de inte, så då blir det nog lättare att få honom i säng runt 19-19.30 eller så. Det hoppas jag på, så att nästa läsår blir lättare för mig att få jobbet gjort innan jag själv är dödstrött:) 

    Just nu känner man sig inte så pepp på att börja jobba, men när man väl träffar barnen  brukar det vända snabbt tycker jag. Det blir även ljusare och ljusare för varje vecka nu efter vintersolståndet  har varit, så då känns det ju automatiskt som att man får mer tid och ork för sitt eget barn efter jobbet för varje vecka som går
Svar på tråden Börja jobba igen efter f-ledighet. Ångest!