Inlägg från: Anonym (mor) |Visa alla inlägg
  • Anonym (mor)

    Skaffa syskon tätt?

    Jag skulle ALDRIG valt att skaffa mina barn tätt för jag ville njuta av en unge i taget.......*typ*! Min syster skaffade sina pojkar med mindre än två år emellan och det var KAOS. Inget annat än KAOS. Minns att hon sa -"Nä det går ju inte alls, men det MÅSTE gå". Bara gilla läget och ringa efter hjälp av mamma *typ*. När jag fick tvåan så var storasyster nästan sex år och en fantastisk hjälp faktiskt. Inte så att jag utnyttjade hennes goda vilja men hon var en klippa!

  • Anonym (mor)
    Poppy 2012 skrev 2018-10-04 21:39:02 följande:

    Min moster är född 1930 och min mamma var född 1931, det var 15 månader mellan dem. De hade under hela livet mycket nära kontakt med varandra och kom väldigt bra överens, även om de hade olika personlighet. Jag kan med 100 procent säkerhet säga att de var bästa vänner hela livet (och det skulle min moster också instämma i). Så visst kan de ha mycket glädje av varandra om de är nära i åldern.


    Däremot hade min moster och min mamma inte lika nära relation till sin lillasyster som var född 1945. Den relationen var problematisk när lillasyster blev vuxen. Hon uttryckte det vid ett tillfälle, vid alla dessa bråk och tjafs, att hon alltid hade känt sig utanför ? vilket jag tror stämmer. Det kan tilläggas att det var samma föräldrar till alla tre flickorna.

    Själv har jag bara ett barn och kommer stanna vid det. :) 


    Könet kan vara viktigt när det gäller hur nära man blir som syskon!? Jag har en bror som är 16 månader äldre än jag. Vi har ALDRIG varit nära varandra utan han hatade mig från dag ett. Idag är vi åldrade och hörs aldrig av och ses aldrig fast vi bor mindre än två mil från varandra.
Svar på tråden Skaffa syskon tätt?