Enmsik skrev 2019-02-08 13:45:14 följande:
Jag vet ju inte. Testade för skojsskull för att jag mådde illa igår. Åt ju sista proveratabletten idag för att få igång mens. Då skulle vi börja med letrozol. Senaste blödningen fick jag efter operationen och den började den 5 januari. Men gravhormonet var inte helt ute förrän någon dag innan den 21 januari. Testades med blodprov då.
Okej ja jag visste inte. Det jag vet är att hcg försvinner först från blodet och därefter urinen. Så om man får svagt pos hemma så syns det kanske inte med blodprov hos läkaren. Så alltså KAN det vara gamla hormoner som ligger kvar eller så är det ett nytt litet liv. Och om det är ett nytt liv så borde äl ha varit någonstans vid 19-21 januari typ förutsatt att allt kom igång som det skulle efter blödningen.
Jag bara spånar så du behöver absolut inte tänka tre gånger ang mitt svar då jag inte är utbildad i fertilitetsfrågor men det där med hcg berättade min egen fertläkare för mig och visade diagram på hur mycket hcg det var i urinen vs blodet.