Varför anses det så illa att vara emot abort?
De allra flesta av anser nog att en abort är ett misslyckande. Man lyckades inte skydda sig mot en graviditet, ens livssituation gör det omöjligt att ta hand om ett barn, ens hälsosituation gör det olämpligt att föda ett barn.
Men att göra det svårare att få abort kommer inte att göra att aborterna minskar och att dessa barn kommer att födas.
Det som händer är att vi får kvinnor som söker sig till källarabortörer, kvinnor som beställer medel för medicinsk abort via nätet med tveksamt innehåll. Allt utan eftervård, rädsla hos kvinnorna att söka vård på grund av att de gjort en illegal abort.
Allt detta gäller naturligtvis kvinnor utan kontakter och fattiga kvinnor. Kvinnor med pengar och kontakter kan alltid lösa sitt problem.